Koalicja obrońców Linuksa rozszerza się

Do konsorcjum firm gromadzącego patenty mające chronić Linuksa w sporach o własność intelektualną dołączyły giganty - Google, Facebook, Hewlett-Packard, Symantec, Fujitsu i Juniper.

Open Invention Network to organizacja powołana w  2005, przez firmy IBM, RedHat, NEC, Novell, Philips i Sony. Jej celem jest zapewnienie harmonijnego rozwoju systemu Linux poprzez ochronę go przed sporami patentowymi.

Firmy technologiczne używają patentów jako broni: gdy firma X wypuści na rynek przełomowy wynalazek, a firma Y odniesie sukces z konkurencyjnym produktem, okazuje się, że firma Y naruszyła całą pulę patentów firmy X i przez nią licencjonowanych. Innego rodzaju zagrożeniem patentowym jest działalność trolli patentowych : firm które wykupują prawa do niejasnych patentów o szerokim zasięgu i dla korzyści finansowych pozywają firmy wykorzystujące znane technologie, które można podciągnąć pod wykupiony patent.

Celem Open Invention Network jest gromadzenie patentów jakie mogą zostać użyte w Linuksie i produktach opartych na tym systemie (takich jak system operacyjny dla telefonów Android). Firmy mogą korzystać z patentów zgromadzonych przez Open Invention Network pod warunkiem, że nie wykorzystają swoich patentów do atakowania innych producentów technologii opartych na Linuksie.

Do grona firm korzystających właśnie z portfolio patentów Open Innovation Network dołączyły właśnie Google, Fujitsu, Facebook, Hewlett-Packard, Symantec i Juniper.

[za Network World ]

Więcej o: