Niemrawiec wyznaczy nowy standard dla przenośnych urzadzeń?

Firma ARM zaprojektowała układ A9, nazwany objawieniem i święcący sukcesy zarówno w drugim iPadzie jak i Motoroli Xoom. Teraz jednak, kiedy konstruktorzy ARM nadal pracują nad kolejną generacją o nazwie A15, Qualcomm oświadczyło, że ich nowy, konkurencyjny Snapdragon będzie wydajniejszy nie tylko od układu z numerem 9, ale i jego młodszego brata.

Głównym winnym zamieszania ma być nowa architektura Qualcomma. Nadano jej zaczepną nazwę Krait, która po polsku brzmi jednak nieco mniej spektakularnie, bo zamyka się w słowie "niemrawiec". Nie warto chyba jednak sugerować się nazwą.

Do nowej rodziny procesorów wykonanych w 28 nm procesie technologicznym wejdą modele MSM8270, MSM8930, MSM8960, oraz APQ8064. Układy mają działać z prędkością sięgającą nawet 2,5 GHz. Eksperci szacują, że daje to przynajmniej o 20% więcej mocy obliczeniowej przy jednoczesnym znacznym obniżeniu poboru prądu. Mówi się o potencjale, który pozwoli bez problemu obsłużyć wyświetlanie obrazu w jakości 1080p, trzy wymiary, dźwięk w formacie Dolby Surround 7.1 i 20 megapikselowy aparat.

Qualcomm planuje finalne testy układu na jesieni i wprowadzenie do sprzedaży z końcem roku. Pierwsze urządzenia wykorzystujące nową technologię miałyby się pojawić w pierwszym kwartale 2012 roku. Trzymamy kciuki.

dane dostarcza:

embed
Więcej o: