Zapora dla Androida

Specjalizująca się w bezpieczeństwie urządzeń mobilnych firma Whisper Systems wypuściła własnie pierwszą dynamiczną zaporę sieciową (firewall) dla urządzeń z systemem Android. W odróżnieniu od zapór dla komputerów osobistych, zapora działa w drugą stronę - przede wszystkim chroni przed wyciekiem informacji z telefonu.

Program nazywa się WhisperMonitor i w tej chwili dostępny jest dla urządzeń Google - telefonów Nexus S i Nexus One. Jest to część pakietu bezpieczeństwa WhisperCore, mającego też funkcję szyfrowania wszystkich danych zapisanych w urządzeniu.

Kiedy WhisperMonitor jest włączony, a aplikacja próbuje się połączyć z siecią, powiadamiany jest użytkownik telefonu, który następnie może podjąć decyzję czy zezwolić, czy zabronić na dane połączenie. Decyzja ta może dotyczyć wszystkich podobnych połączeń w przyszłości, wszystkich połączeń do restartu telefonu, albo tylko tego jednego połączenia.

Aby zainstalować WhisperCore, użytkownik musi złamać zabezpieczenia swojego telefonu i mieć dostęp do uprawnień administracyjnych (root) telefonu. Do użytku osobistego program jest darmowy, można go pobrać z Android Market.

Nie jest to pierwszy firewall dla Androida na świecie, wcześniej istniał już DroidWall, jednak pozwala on tylko na przydzielenie/zabronienie aplikacji dostępu do sieci.

[za WhisperSystems , DroidWall ]

Więcej o: