Czy to danie jest radioaktywne?

Chociaż szanse na to, że na naszym stole wyląduje napromieniowane jedzenie są niewielkie, to jednak dobrze mieć przygotowany plan na wypadek, gdyby skażona partia trafiła do sklepów.

Niejaki Nils Ferber przygotował projekt talerza o nazwie Fukushima Plate, który jest w stanie ostrzec nas przed zjedzeniem napromieniowanego pokarmu. Talerz miałby być ceramiczny, z pozoru niczym się nie wyróżniający. To, co czyniłoby go wyjątkowym, to zainstalowany pod spodem licznik napromieniowania, z regulacją czułości, który dodatkowo można zdjąć, aby nie został uszkodzony podczas mycia. Poza tym talerz posiadałby na górze trzy pierścienie OLED, wskazujące poziom skażenia żywności - jeśli wszystko jest ok - są wyłączone, w razie wykrycia zagrożenia - zapalają się. Poziom napromieniowania określałaby natomiast liczba świecących się pierścieni.

Prototyp talerza mierzącego radioaktywność pokarmuPrototyp talerza mierzącego radioaktywność pokarmu fot. Nils Ferber

Pomimo tego, że talerz Nilsa Ferbera jest tylko prototypem, a prawdopodobieństwo kupienia skażonego sushi praktycznie zerowe, to i tak w przyszłości tego typu gadżety mogą stać się przydatne. Miejmy jednak nadzieje, że nigdy nie dojdzie do sytuacji, w której przed każdym posiłkiem będziemy musieli sprawdzać czy aby na pewno zawartość talerza nadaje się do spożycia.

[za: DVICE ]

Więcej o: