IBM reaktywacja - firma pnie się na szczyt?

Jak donosi Reuters, przedsiębiorstwo International Business Machine, znana szerzej jako IBM stała się drugą największą amerykańską firmą IT pod względem wartości rynkowej.

Sama informacja być może nie porywa. Jeśli jednak dodać, że IBM zastapił na tym miejscu Microsoft, zaczyna się robić ciekawiej. Jak podaje agencja , to pierwsza od kwietnia 1996 roku sytuacja, w której wartość rynkowa IBMa przewyższa Microsoft.

To o tyle znaczące, że właśnie od IBMa Microsoft otrzymał doskonale wykorzystaną okazję na rozwój. Producent komputerów powierzył na początku lat 80tych niewielkiej spółce zadanie stworzenia systemu operacyjnego do swoich maszyn. Przekonanie o dominacji oprogramowania nad warstwą sprzętową wyniosło Microsoft ponad skostniałe struktury ówczesnego IBMa i doprowadziło do światowego sukcesu.

Obecnie wydaje się, że karta się odwróciła i z dwojga przedsiębiorstw to IBM legitymuje się opinią nowoczesnej, kreatywnej i innowacyjnej firmy, podczas gdy twórca Windowsa przeżywa cięższe chwile, tracąc w ubiegłym roku hegemonię na rynku na rzecz Apple'a.

Wartość IBMa z ostatniego poniedziałka 23 maja 2011 roku szacuje się na 203,8 miliarda dolarów, podczas gdy Microsoft nadal utrzymuje się w okolicach wartości 203,7 miliarda dolarów. Obu firmom sporo jednak brakuje do pierwszego na rynku IT Apple'a, wartego 309,2 miliarda dolarów. Drugi w IT IBM jest jednocześnie czwartą największa amerykańską spółką na świecie.

Więcej o: