Australijski pociąg przyszłości - czy tak będzie wyglądał?

Firma projektancka Hassel pokazała swój projekt pociągu wysokich prędkości. Problem w tym, że nie wiadomo jeszcze czy kiedykolwiek powstanie.

Polacy cieszą się z zakupu pociągów Pendolino, a Australia myśli o podobnym rozwiązaniu, które miałoby powstać na tym kontynencie. Tamtejszy rząd przygotowuje studium wykonalności dla kolei wysokich prędkości. Ma ono zostać opublikowane już w lipcu tego roku. Nie czekała jednak na nie australijska firma projektancka Hassel. Przedstawiła ona swój projekt pociągu przyszłości, który miałby kursować między największymi australijskimi miastami. Czerpie on inspirację z klasycznego samochodu z "krainy kangurów" - Holdena Monaro.

Przedstawiciele Hassel twierdzą, że zaprojektowana przez nich maszyna ma charakteryzować się atrakcyjnym wyglądem, być przyjazna dla środowiska, bardzo szybka i ma oferować poczucie swobody pasażerom. Sam pociąg otrzymał prostą nazwę A-HSV. Pochodzi ona od Australia - High Speed Vehicle, czyli australijski pojazd dużych prędkości. I choć od stworzenia projektu, do jego zaakceptowania i ewentualnego zbudowania pociągu jest daleka droga, to dzięki firmie Hassel możemy chociaż rzucić okiem na maszynę, którą być może będą się przemieszczali Australijczycy. Podoba się?

Untitled from Cliff Kuang on Vimeo .

[za: Fast Company]

Więcej o: