Od stycznia wzrośnie abonament RTV

Od początku przyszłego roku wzrosnąć mają opłaty za korzystanie z radia i telewizji, poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Z drugiej strony - Rada planuje większe zniżki dla osób, które opłacą abonament na kilka miesięcy wprzód.

Obecnie abonament RTV za jeden miesiąc wynosi 5,35 zł za korzystanie z radia i 17,15 zł za korzystanie z telewizora (lub telewizora i radia). Od stycznia 2012 opłaty te mają wzrosnąć odpowiednio do 5,50 zł oraz 18,50.

Zwiększone mają być jednak też upusty dla osób, które uiszczają opłaty za kilka miesięcy wprzód - do 10% zniżki w przypadku opłacenia abonamentu za cały rok z góry.

Jak tłumaczy rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Katarzyna Twardowska, KRRiT stoi na stanowisku, że media publiczne powinny być w większym stopniu niż obecnie finansowane ze środków pozakomercyjnych.

Tymczasem obecny system poboru opłat abonamentowych jest niedoskonały, co powoduje, że media publiczne muszą szukać pieniędzy na rynku. Nieznaczna podwyżka razem z lepszą ściągalnością, którą już obserwujemy od początku roku, może zatrzymać gwałtowny spadek wpływów - powiedziała PAP Twardowska.
Więcej o: