Dwa nowe pierwiastki na tablicy Mendelejewa

Ciało naukowe złożone z chemików i fizyków z całego świata, oficjalnie zezwoliło na dodanie dwóch nowych pierwiastków do tablicy Mendelejewa.

O istnieniu obu wiemy już od kilku ładnych lat. Ten o liczbie atomowej 114 został odkryty przez rosyjskich fizyków już w 1999 roku. Rok później odkryto natomiast pierwiastek o liczbie atomowej 116. Dopiero jednak dekadę później - dokładnie pierwszego czerwca tego roku - zostały one oficjalnie uznane przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej.

Dwa nowe pierwiastki to najciężsi przedstawiciele układu okresowego pierwiastków, którzy zdetronizowali najcięższe do tej pory pierwiastki o nazwach Copernicium i Roentgenium. Mają one odpowiednio masę atomową 289u (114) i 292u (116).

Oba nowe pierwiastki istnieją jedynie przez chwilę, po czym rozpadają się na lżejsze atomy. W chwili obecnej nadano im tymczasowe nazwy - 114 to Ununquadium (Uuq), a 116 to Ununhexium (Uuh). Ostateczne poznamy dopiero za jakiś czas.

Rosyjscy naukowcy proponują, aby ze względu na kraj odkrycia obu pierwiastków ten o liczbie atomowej 114 nazwać Flerovium (od nazwiska rosyjskiego fizyka Giergija Florowa) a ten o liczbie atomowej 116 Moscovium (od regionu, którym znajduje się rosyjska stolica).

Więcej o: