Sprawdź czy ONI znają Twoje WiFi

Samy Kamkar, niezależny programista, stworzył aplikację internetową aplikację, która pozwala sprawdzić, czy wielkie firmy mają dowolną sieć bezprzewodową w swoich bazach.

Dane te zbierane są przez telefony z systemem Android i wykorzystywane do budowania baz lokalizacyjnych - kiedy telefon czy tablet nie ma dostępu do GPS a ma aktywne łącze WiFi, "widzi" jakie sieci radiowe i bazowe stacje komórkowe ma w zasięgu i na tej podstawie może z wystarczającą dokładnością określić swoje położenie.

Program wymaga podania adresu BSSID routera sieci komórkowej, który można sprawdzić posługując się programami narzędziowymi do konfiguracji systemu. Po podaniu adresu, aplikacja rysuje mapkę z zaznaczonym przybliżonym położeniu routera. Na zdjęciu powyżej - mapka będąca wynikiem podania adresu jednego z naszych redakcyjnych routerów, całkiem dokładna.

Działanie mapki opiera się na odwołaniu do Google Location Services, usługi dla aplikacji wykorzystujących wiedzę o położeniu użytkownika telefonu, a zbierane są przez telefony, oraz przez samochody Google Street View. Firma nie wie do kogo należy dany punt dostępowy, a informacja skąd się łączymy nie jest w zasadzie dostępna serwisom i usługom z którymi się łączymy - jednak Samy Kamkar na innej stronie pokazuje jak nieuczciwy twórca strony może poznać lokalizację łączących się ze stroną użytkowników, jeśli użytkownik ma starszą wersję przeglądarki, nie zostanie nawet zapytany o zezwolenie na pobranie danych o swoim połozeniu.

[za samy.pl: 1 2 ]

Więcej o: