Awaria w MSWiA? Papierniczy katalog pod adresem ministerstwa

Internauci wchodzący na strony pod adresami MSWiA przez jakiś czas mogli natknąć się na katalog firmy papierniczej.

Strona została już usunięta, ale sprawdzając witryny zapamiętane w wyszukiwarce Google (na ilustracjach powyżej), można zobaczyć, że pod adresami MSWiA znajdował się katalog materiałów biurowych.

Do sprawy dotarł serwis Niebezpiecznik, który odkrył, że pod adresami www.informatyzacja.gov.pl i www1.mswia.gov.pl wyświetla się katalog produktów firmy Herlitz. Prawdopodobnie jest to wynik błędu administratorów systemów komputerowych MSWiA.

W wielkim uproszczeniu, system internetowych adresów domenowych można porównać do drogowskazów kierujących do budynków i biur. Kiedy poszukujemy konkretnej strony czy serwisu, np technologie.gazeta.pl , przeglądarka najpierw kieruje się tam gdzie wskazują kolejne drogowskazy. Będzie to więc w pierwszej kolejności nasz kraj (narodowa końcówka pl). Następnie drogowskaz - "gazeta" - kieruje połączenie do serwerowni Agory, gdzie znajdują się serwery portalu Gazeta.pl, a z ostatniego członu adresu wynika, że użytkownik chce się połączyć konkretnie z Technologiami. W ten sposób przeglądarka trafia na właściwą stronę.

W przypadku adresów MSWiA prawdopodobnie było tak, że serwer na którym kiedyś znajdowała się strona MSWiA przestał świadczyć tę usługę, ale "drogowskaz" pozostał, wskazując na serwer (biuro), w którym znajduje się już zupełnie inna firma, w tym wypadku papiernicza.

Jeśli tak było, błąd leżał po stronie administratorów systemów MSWiA, którzy po likwidacji "biura" - serwera usługi - pozostawili wskazujący nań "drogowskaz" (nazwę domenową). Na to wskazuje też odpowiedź rzecznika MSWiA, który na zapytanie Niebezpiecznika powiedział o "niezaktualizowanym fragmencie konfiguracji". Błędny wpis został natychmiast usunięty i obecnie ślady incydentu znajdują się już tylko w pamięci Google.

[za Niebezpiecznik.pl ]

Więcej o: