Piaskowa drukarka 3D

Ludzka kreatywność nie zna granic, czego dowodem może być Solar Sinter - maszyna do produkcji szklanych przedmiotów.

Twórcą maszyny jest brytyjski student, Markus Kayser, który na swoim koncie posiada już kilka ciekawych wynalazków. Jego nowe dzieło to Solar Sinter, urządzenie, którego nie można nazwać mobilnym, ani łatwym w obsłudze, ale za to pozwalającym tworzyć ciekawe obiekty korzystając tylko z piasku i promieni słonecznych.

Jak zapewne wiecie, aby stworzyć szkło potrzeba piasku i wysokiej temperatury, która może pochodzić na przykład ze skoncentrowanych w jednym punkcie promieni słonecznych. Markus Kayser postanowił wykorzystać te dwie rzeczy do skonstruowania jedynej w swoim rodzaju drukarki 3D. Zamiast promieni lasera, które w tradycyjnych drukarkach służą do wytwarzania przedmiotów z żywicy, wykorzystał on promienie słoneczne, które topią piasek, co pozwala na tworzenie z niego szklanych obiektów warstwa po warstwie. Urządzenie zasilane jest panelami fotowoltaicznymi, zostało wyposażone w soczewkę Fresnela, a także specjalny czujnik śledzący ruch słońca.

Misa wykonana za pomocą Solar SinterMisa wykonana za pomocą Solar Sinter fot. Markus Kayser

Wytworzone przez Solar Sinter przedmioty nie są może doskonałe, jednak sam projekt pokazuje, jak wiele można osiągnąć dzięki wyobraźni oraz wykorzystując odnawialne źródła energii i coś, czego na pustyni jest pod dostatkiem, czyli piasek. Ciekawe czym jeszcze Kayser zaskoczy nas w przyszłości.

[za: Markus Kayser ]

Więcej o: