Amerykańska marynarka wojenna z nawodnymi Ruchomymi Lądowiskami

Stary tankowiec zostanie przerobiony na ruchome lądowisko połączone z okrętem zaopatrzeniowym.

MLP to skrócona nazwa nowego okrętu, który wkrótce będzie służył w amerykańskiej marynarce wojennej. Akronim ten rozwija się do Mobile Landing Platform czyli w wolnym tłumaczeniu Mobilnego Lądowiska. Okręt ten ma służyć jako "punkt transferu" między dużymi jednostkami, a niewielkimi desantowcami. Będzie zarazem ruchomą bazą przenoszącą zaopatrzenie, w miejscach, w których armia nie ma dostępu do baz lądowych.

Pierwszy MLP powstaje w oparciu o tankowiec klasy Alaska. Ma on 255 metrów długości, 50 metrów szerokości i rozwija prędkość piętnastu węzłów przy zasięgu 9 tys. mil morskich. Jego załoga składa się z 34 osób. Posiada on otwarty pokład ze zmienną "konfiguracją", którą można dostosować do potrzeb jednostek biorących udział w wybranej operacji. Na MLP można zamontować rampę służącą do wyładowywania maszyn lądowych i przemieszczania ich z większego statku transportowego na pokład Ruchomego Lądowiska czy też wznieźć niewielką "bazę" umożliwiającą wyposażania jednostek i przygotowywanie ich do wzięcia udziału w misji. MLP może także być ruchomą bazą straży przybrzeżnej czy okrętem-matką dla jednostek desantowych. Na jego pokład bez trudu wpłyną poduszkowce. Wylądują na nim także helikoptery.

Amerykańska marynarka zbuduje trzy MLP. Pierwszy z nich zostanie ukończony w 2013 roku, a do służby wejdzie w roku 2015. Całkowity koszt projektu to 115 milionów dolarów. Jeden MLP wyceniany jest natomiast na 500 milionów dolarów.

Więcej o: