Chcęto: steampunkowy sejf w kieszeni

Styl steampunka to połączenie 19-wiecznej estetyki i 21-wiecznej technologii, popularna obecnie wśród internautów. Niezależni artyści tworzą przedmioty - maski, stroje, biżuterię czy laptopy utrzymane w tej estetyce.

Cryptex  to urządzenie wymyślone przez Dana Browna, autora bestsellerowego "Kodu Leonarda Da Vinci". To mechaniczna skrytka zabezpieczona kodem literowym która przy próbie otwarcia bez ustawienia właściwego kodu zniszczy zawartość.

Projekt Rosjanina ukrywającego się pod pseudonimem "tarator" nie niszczy swojej zawartości, ale też nie ukrywa starożytnych tajemnic. To projekt obudowy pendrive USB zamykanej kodowym zamkiem. Tylko po ustawieniu właściwej numerycznej kombinacji pięciu pierścieni można wyjąć pendrive ze środka i podłączyć do komputera.

Cryptex wykonany jest z mosiądzu, składa się z zewnętrznej tulei dookoła której obracają się mosiężne numerowane pierścienie, oraz wewnętrznej obudowy pendrive którą można wysunąć tylko po właściwym ustawieniu pierścieni.

Nie można go kupić a szkoda, jednak post na blogu steampunk.ru wspomina, że jest to projekt na zamówienie i o następnym projekcie tego typu, może pendrive - cryptexy trafią jeszcze na rynek.

Więcej o: