Adobe inwestuje w podpis elektroniczny

Znana z oprogramowania graficznego i wydawniczego firma Adobe Systems kupiła właśnie niewielką firmę zajmującą się technologią podpisów cyfrowych. Czyżby Adobe chciało poszerzyć działalność?

Kupiona przez Adobe firma to EchoSign. Firma oferuje oprogramowanie wspierające wykorzystanie podpisu cyfrowego, oraz oferuje usługi obsługi takich podpisów zgodnie z zasadami określanymi przez amerykańskie prawo.

Podpis cyfrowy może mieć różne formy, aby był obowiązujący według polskiego prawa musi mieć on postać podpisu kryptograficznego - wyniku operacji szyfrowych wykonywanych na treści podpisywanego dokumentu, przez specjalne, certyfikowane urządzenie. Podpis kryptograficzny jest następnie w odpowiedni sposób dołączany do podpisywanego dokumentu.

Rozwiązanie EchoSign nie obsługuje podpisów zgodnych z polskim prawem, przystosowane jest do luźniejszego prawa amerykańskiego, gdzie za obowiązujące uznawane są podpisy na kopii dokumentu przekazane za pomocą faksu.

Prawdopodobnie Adobe chce mieć pod kontrolą wszystkie elementy pozwalające na traktowanie plików PDF jak dokumentów papierowych, łącznie z integracją z oprogramowaniem systemu obsługi podpisów, opartego na rozwiązaniu EchoSign. Miejmy nadzieję, że oprogramowanie to zostanie też przystosowane do europejskich i polskich wymogów prawnych.

[za informacjami firmy EchoSign ]

Więcej o: