Ocena relacji międzyludzkich na podstawie kontaktów telefonicznych

Grupa naukowców z Uniwersytetu Notre Dame zbadała, jaki wpływ na więzi łączące ludzi ma używanie telefonów komórkowych.

Do badań wykorzystano informacje zebrane od 7 milionów osób, zawierające liczbę, częstotliwość oraz długość trwania połączeń, co umożliwiło stworzenie  mapy przypominającej sieć społecznościową. Zebrane dane pozwoliły ocenić ilu znajomych posiada właściciel telefonu i z iloma tak naprawdę utrzymuje kontakt oraz jak dobre są relacje między nimi.

Okazało się, co w gruncie rzeczy wydaje się być oczywiste, że znajomości, w których obie strony starają się podtrzymywać kontakt są bardziej żywotne. Bardzo ważna jest w tym przypadku swoista równowaga. Jak podkreśla David Hachen, jedną z przyczyn braku tego balansu może być równica w liczbie posiadanych znajomych:

"Jeśli posiadasz 20 znajomych i ja również mam ich 20, możemy osiągnąć równowagę. Ale jeśli ja mam 20 znajomych, a Ty tylko 2, prawdopodobieństwo, że będziesz do mnie dzwonił częściej jest duże."

Badania pokazały, że taka dysproporcja może mieć wpływ na zachwianie równowagi. Jeśli bowiem dzwonimy do kogoś często, a ta osoba nie odwzajemnia się tym samym, siła więzi między nami maleje. Jest to dowód na to, że relacje są mocniejsze między osobami, które kontaktują się z taką samą lub zbliżoną częstotliwością. Analizując te informację można więc przewidzieć jak silna więź łączy ludzi i czy znajomość przetrwa.

Kolejnym problemem, którym zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Notre Dame jest sposób, w jaki tworzą się więzi. Czy powstają one w oparciu o zachowania, czy też może na podstawie podobieństw między ludźmi.

[za: PhysOrg ]

Więcej o: