Uwaga, nadjeżdża robot-minożerca

Czeka go mnóstwo pracy.

D-3 to robot, którego zadaniem jest niszczenie min lądowych. Robi to w bardzo sposób - poprzez ich detonowanie. Z przodu maszyny zamontowano wiele łańcuchów zakończonych metalowymi ciężarkami. Obracając się, uderzają w ziemię i niszczą miny zakopane na głębokości do 25 centymetrów. D-3 w całości pokryty jest stalowymi płytami, a jego podwozie ukształtowano w taki sposób, by siła eksplozji rozchodziła się na boki.Zadbano także o to, by mechanicy mieli łatwy dostęp do wszystkich najważniejszych elementów robota.

Nic złego nie powinno się także stać operatorom D-3. Mogą oni nim sterować nawet z odległości 500 metrów, choć zalecana to 50-300 metrów. Na wszelki wypadek, do robota dołączana jest specjalna tarcza chroniąca operatorów przed odłamkami. Producent D-3 zapewnia, że robot jest w stanie wyczyścić pole o wielkości tysiąca metrów kwadratowych w mniej więcej godzinę. Można go także wyposażyć w łopatę albo widły umożliwiające usuwanie gruzów albo roślinności.

Jeśli D-3 będzie się jednak zajmował oczyszczaniem pól minowych, to czeka go mnóstwo pracy. Z obliczeń UNICEF wynika , że na całym świecie wciąż znajduje się ponad 110 milionów uzbrojonych min.

Możliwości poprzedniej wersji maszyny pokazano w materiale filmowym nakręconym przez jej producenta.

 
Więcej o: