Niebezpiecznie aplikacje

Firma Dasient przeanalizowała dziesięć tysięcy aplikacji z Android Marketu, sklepu z aplikacjami dla telefonów z systemem Android. Według opublikowanego właśnie raportu, 800 z nich okazało się końmi trojańskimi, kradnącymi dane osobowe.

Jedenaście ze zbadanych złośliwych programów spamuje - wysyła wiadomości SMS do wszystkich kontaktów z książki adresowej. Inne wykradają dane osobowe albo dane potrzebne do klonowania kart SIM.

Szef Dasient, Neil Dasani stwierdził, że liczba złośliwych aplikacji w ostatnich dwóch latach podwoiła się.

Winą obarczany jest najczęściej brak kontroli aplikacji umieszczanych w Android Markcie. W AppStore, sklepie z aplikacjami dla urządzeń przenośnych firmy Apple, kontrola jest bardzo ścisła, ale twórcy aplikacji skarzą się na niejasne zasady dopuszczania aplikacji do obrotu.

800 na 10000 zbadanych aplikacji to 8%, to niezbyt dużo. Ostrożny użytkownik niewiele ryzykuje, chociaż dla wielu darmowe poziomy dodatkowe do popularnej gry Angry Birds są zbyt atrakcyjną okazją, by z nich zrezygnować. Tak maskowała się jedna ze złośliwych aplikacji. Dziwne, że kontrola Google nie obejmuje chociaż ochrony marek i znaków firmowych.

Więcej o: