SteelSeries APEX M800 - mechaniczna klawiatura z wyjątkowymi przełącznikami

SteelSeries APEX M800 jest jedną z najlepszych klawiatur dla graczy na rynku. Ma unikatowe przełączniki mechaniczne, znakomitą aplikację do sterowania podświetleniem i oszczędny design.

Pełny test klawiatury SteelSeries Apex M800 na filmie powyżej. Tekst stanowi uzupełnienie recenzji wideo.

Fot. Łukasz Józefowicz

Prawdopodobnie już jakiś czas temu zauważyliście, że klawiatury dzielą się na dwa typy: ciężkie, stare ze sprężynkami i klikającymi mechanizmami oraz nowsze, mające pod klawiszami gumową warstwę. Ten drugi typ, nazywany stykowym (ang. rubber dome), jest najbardziej powszechny ze względu na niskie koszty produkcji i do niedawna był jedynym, który pozwalał na tworzenie klawiatur niskoprofilowych. Pomimo tego, że niektórzy producenci stosują czasem dodatkowe mechanizmy odbijające przycisk, jak na przykład nożycowe zapięcia w klawiaturach Apple, każdą klawiaturę stykową używa się właściwie tak samo. Jeśli więc chcemy kupić coś naprawdę solidnego, to musimy wysupłać trochę więcej pieniędzy na klawiaturę mechaniczną.

Fot. Łukasz Józefowicz

Jakie są te mechaniczne klawiatury?

Mechaniczne przełączniki możecie kojarzyć ze starymi klawiaturami IBM, które były ciężkie, głośne i... nie do zdarcia - wiele z nich do dzisiaj działa bez żadnych problemów. Współczesne klawiatury mechaniczne nadal do lekkich nie należą, ale wybierając taką mamy sporo do powiedzenia jeśli chodzi o to, jak będą chodziły nasze przyciski. Możemy wybrać jakiego nacisku wymagają, w którym momencie rejestrowane jest naciśnięcie klawisza oraz czy ich przełączniki mają mieć wyraźny skok po naciśnięciu, czy może wolimy linearne, które chodzą płynnie zarówno do góry jak i w dół.

Przełącznik Cherry MX Black z diodą LED i bezPrzełącznik Cherry MX Black z diodą LED i bez Fot. Daniel Beardsmore Fot. Daniel Beardsmore

Niekwestionowanym królem rynku klawiatur mechanicznych jest producent popularnych przełączników MX, przedstawionych na zdjęciu powyżej, amerykańska firma Cherry (wykupiona w 2008 roku przez niemieckie ZF Friedrichshafen). Większość klawiatur mechanicznych korzysta z przełączników tej firmy, co sprawia, że kupując nowy sprzęt wiemy czego się spodziewać i w razie problemów łatwo znajdziemy zamienne przyciski. Minusem takiej sytuacji jest jednak zmniejszenie naszego wyboru do 4 głównych typów przełączników - niezmienionych od prawie 40 lat.

Większy wybór, nowy design

Z tej sytuacji ratują nas producenci klawiatur, którzy zainwestowali w opracowanie własnych przełączników. Do tego grona dołącza teraz SteelSeries z nową, mechaniczną wersją APEXA - SteelSeries APEX M800 .

Fot. Łukasz Józefowicz

Ta klawiatura jest mniejsza od swojego poprzednika, ale odziedziczyła po nim design i niskoprofilowe klawisze. Nowatorski kształt użytych przełączników QS1 pozwala na dużo wyraźniejsze podświetlenie, a wbudowany procesor daje nam możliwość zmiany koloru każdego przycisku. Apex M800 od pierwszego podłączenia robi rewelacyjne wrażenie. Czy jednak warty jest swojej, dosyć wysokiej, ceny? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszej wideo recenzji powyżej.

Więcej zdjęć klawiatury SteelSeries APEX M800 znajdziecie w naszej galerii TUTAJ >>>

Więcej o: