LG V10 - to jeden z najpotężniejszych smartfonów na rynku [RECENZJA]

Nowy, drogi i potężny smartfon LG nie jest dla każdego. Ale jeśli oczekujecie od aparatu czegoś więcej, niż robienia zwykłych zdjęć i filmów, to warto na V10 zwrócić uwagę.

1. Wygląd

LG V10 jest duży. To pierwsze wrażenie gdy weźmiemy go do rąk. Duży, ale nie za duży, choć osoby o mniejszych dłoniach mogą mieć problemy z obsługą ekranu jedną ręką. Wyświetlacz ma przekątną 5,7" i rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli. Jest jasny, dobre widoczny w świetle słonecznym (ale trudno powiedzieć, czy będzie równie czytelny w ostrym letnim słońcu).

Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości materiałów - znajdziemy tam między innymi stal chirurgiczną, plecki wykonane są z karbowanego plastiku. Dzięki temu, że tył odbudowy nie jest gładki smartfon dobrze i pewnie leży w dłoni. Tak, jak w przypadku poprzednich modeli LG, na krawędziach V10 nie znajdziemy żadnych przycisków. Znajdują się one z tyłu.

LG V10LG V10 Fot. J. Sosnowska Fot. J. Sosnowska

W przycisku uruchamiania ukryty został skaner linii papilarnych. Największa zaleta - działa bardzo szybko. Wada - ponieważ został umieszczony z tyłu obudowy, jedyny palec jaki warto zeskanować to wskazujący.

2. Drugi ekran

Niektórzy najchętniej wyłączyliby wszystkie smartfonowe powiadomienia. Ale są też tacy, dla których powiadomienia są istotną częścią pracy albo życia. Tym ostatnim V10 powinien się spodobać. LG umieściło w nim bowiem drugi wyświetlacz o przekątnej 2,1" i rozdzielczości 160x1040 pikseli. Domyślnie jest on zawsze włączony i służy do wyświetlania najnowszych powiadomień, sterowania muzyką, można tam umieścić skróty do wybranych aplikacji. Mały ekranik nie pobiera specjalnie dużo energii, więc nie będzie zanadto drenować baterii. Co dokładnie ma być na nim wyświetlane można edytować w Ustawieniach telefonu. Można go też całkiem wyłączyć.

Ustawienia drugiego ekranu w LG V10Ustawienia drugiego ekranu w LG V10 Fot. LG Fot. LG

Po co LG dodało drugi ekran? Żeby widzieć wszystkie powiadomienia bez konieczności dotykania telefonu. No i żeby wyróżnić się z tłumu innych telefonów z Androidem.

3. Zdjęcia

LG V10LG V10 Fot. Joanna Sosnowska Fot. Joanna Sosnowska

Drugi ekran jest fajny, ale świetny aparat jest jeszcze lepszy. Główny ma 16 Mpix, dwa przednie po 5 Mpix. Tak, jak w modelu LG G4, aparat ma trzy tryby - prosty, w którym wystarczy nacisnąć dowolne miejsce na ekranie żeby zrobić zdjęcie, automatyczny, oraz manualny. Ten ostatni daje dostęp do zaawansowanych ustawień takich jak temperatura, ostrość, balans bieli, ustawienia ISO.

Ale to nie wszystko. W większości telefonów z przodu umieszczony jest jeden aparat. W V10 są aż dwa. Po co? Cóż - jeden jest zwykły, do normalnych selfie, a drugi jest szerokokątny, więc można do stosować do selfie ze znajomymi. Takie zdjęcie obejmuje większy kadr niż normalny aparat.

4. Wideo

W modelu LG V10 podobny zaawansowany manualny tryb trafia do nagrywania wideo. To zdecydowanie najlepsza i najciekawsza funkcja smartfonu LG. W trybie tym możemy wybrać, czy dźwięk ma być nagrywany jednym czy dwoma mikrofonami. Czy ma być nagrywany z przodu czy z tyłu urządzenia. I podobnie jak w aparacie - można ustawiać temperaturę nagrania, ostrość planów, ISO oraz przesłonę.

Do tego kamera ma tryb Snap, który działa podobnie jak aplikacja Vine. A dokładniej - wystarczy nacisnąć przycisk filmowania, zacząć nagrywać, puścić przycisk, zmienić kadr, czynność powtórzyć. Na koniec dostaniemy zmontowany 30-sekundowy filmik, na którym nie widać będzie szybkich zmian kadrów.

V10 to zaawansowana maszynka do tworzenia multimediów. Aż by się prosiło, żeby na smartfonie domyślnie zainstalowana była jakaś aplikacja do montowania filmów. Tej niestety brak, trzeba więc polegać na zawartości Google Play.

5. Wydajność

LG V10LG V10 Fot. J. Sosnowska Fot. J. Sosnowska

Pod tym względem nie ma się czego przyczepić. We wnętrzu V10 znajduje się sześciordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 808, 4 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Z tych 32 GB do dyspozycji użytkownika pozostaje ok. 22 GB, ale przestrzeń tę można powiększyć kartą microSD (nawet do 200 GB). System operacyjny to Android w wersji 5.1.1. Szkoda, że na pokładzie nie znalazła się najnowsza wersja systemu z zielonym robotem, ale miejmy nadzieję, że V10 dość szybko otrzyma aktualizację.

6. Bateria

To tradycyjnie najsłabszy element smartfonów. Bateria w LG V10 ma pojemność 3000 mAh. Przy umiarkowanym korzystaniu wytrzymuje ok. 1,5 doby bez ładowania. Cóż - duży ekran o dużej rozdzielczości jest energożerny. Naszym zdaniem lepszy byłby duży ekran o rozdzielczości Full HD, bo byłaby wtedy szansa, że bateria starczałaby na dłużej.

7. Warto?

LG V10 jest już dostępny w przedsprzedaży w sieci sklepów X-Kom, po czym pojawi się w ofertach operatorów Orange, Play i Plus i trafi do sklepów Saturn, Media Markt, Euro RTV AGD oraz Komputronik. Sugerowana cena detaliczna to 2899 zł. To dużo - w tej cenie dostajecie urządzenie ze znakomitym aparatem, który przy odrobinie zdolności pozwoli zdziałać cuda. Jeśli takie zdolności (oraz ambicje) posiadacie, to LG V10 zdecydowanie warto rozważyć. A jeśli w smartfonie szukacie innych cech, to możecie z decyzją jeszcze się wstrzymać - pod koniec lutego ruszają targi MWC, na których zaprezentowany zostanie LG G5 oraz Samsung Galaxy S7. I to raczej te dwa telefony ustawią górną półkę smartfonów z Androidem na 2016 rok.

Więcej o: