Samsung 3D TV - recenzja zestawu do oglądania filmów 3D

Obecnie w sklepach pojawia się coraz więcej telewizorów i odtwarzaczy Blu-ray 3D. Wcześniej mogliście już przeczytać moja recenzję dotyczącą trójwymiarowego zestawu LG w artykule Blu-ray 3D LG BX580 - pierwsze wrażenia w 3D. Teraz czas na zestaw innego koreańskiego producenta - Samsunga. Jak ogląda się filmy 3D w domu na zestawie 3D Starter Kit?

Urządzenia, które miałem przyjemność sprawdzić to 40-calowy telewizor LCD LED Samsung UE40C7000 (wykorzystujący krawędziowe podświetlenie diodami LED) oraz odtwarzacz Blu-ray 3D Samsung BD-C6900 . Do tego dołączone zostały dwie pary okularów oraz film Potwory i Obcy w wersji 3D . Wszystko to składa się na zestaw Samsung 3D Starter Ki t.

Czytaj więcej: FAQ 3D - wszystko, co powinieneś wiedzieć o technologii 3D (na dobry początek)

Filmy 2D na UE40C7000 - wrażenia

Żeby ocenić standardowy obraz, obejrzałem dwa filmy na płytach Blu-ray - Avatar i Oszukana. W filmie Camerona wielkie przestrzenie, dżungla, zieleń, woda, wyglądają wręcz doskonale - prawie jak w kinie. Dobra, nasycona głębia kolorów - wystarczy spojrzeć np. na usta Angeliny Jolie w Oszukanej - wyglądają naprawdę zmysłowo (chociaż nie tak rewelacyjnie jak w recenzowanym przeze mnie niedawno   Sharp Quattron ).

Jeżeli chodzi o czerń to najlepsza jest w trybie naturalnym - widać to wyraźnie w scenach z Beowulfa - podczas sekwencji w mrocznej jaskini, a także na przykładzie fryzury wspomnianej już Jolie w Oszukanej). Jak na LCD telewizor prezentuje zaskakująco dobry poziom czerni. Czasami występują jednak gradacje szarości (zwłaszcza im dalej od centrum ekranu). Ponadto kontrast dynamiczny jest trochę przesadzony (mam wrażenie że telewizory Samsunga lubują się w przesycaniu kontrastu). Natomiast muszę pochwalić bardzo dobrze ustawione i zróżnicowane tryby wyświetlania obrazu - BD Wise (bardzo dobry), Standardowy (dobry), Film (trochę zbyt wyblakły), Naturalny (świetna czerń). Osobiście polecam oglądać filmy 2D w dwóch trybach -  BD Wise i Naturalny (zwłaszcza jeżeli chcemy głębszą czerń).

Konwersja filmów z 2D do 3D na UE40C7000 - wrażenia

Samsung ma unikalną funkcję - możliwość automatycznej konwersji każdego filmu w 2D do 3D. Konwersja sprawdza się bardzo dobrze zwłaszcza w filmach kręconych w 3D, a potem dopiero przerabianych na 2D (Avatar, Beowulf). To rozwiązanie zaskakująco efektywne - może też przyczynić się do popularyzacji trójwymiaru, gdyż każdy film w naszej wideotece bedziemy mogli obejrzeć na tym telewizorze w 3D. Jest to o tyle istotne, że obecnie na rynku filmów 3D jest jak na lekarstwo .

Avatar i Beowulf w konwersji wyglądają zaskakująco dobrze, wyraźnie widać efekt głębi - głębia jest trochę mniejsza niż w natywnym zapisie 3D, ale efekt robi wrażenie. Podczas oglądania Avatara i Beowulfa nie dopatrzyłem się wielkiej utraty rozdzielczości. W Oszukać przeznaczenie 4 niezłe efekty 3D można zauważyć np. podczas początkowego wyścigu samochodowego (wypadające na widza koło czy ścigające się samochody dają efekt "Wow").

Konwersja trochę gorzej wypada w filmach, które od początku nie były robione pod 3D - w filmie Oszukana głębia jest niemal niezauważalna, a oglądanie tego filmu w trybie 3D mija się z celem. Z kolei w filmie Dystrykt 9 wygląda to trochę lepiej, ale nie tak dobrze jak w Avatarze czy Beowulfie. Jeżeli film nie był kręcony pod 3D od początku, to konwersja sprawdza się w mniejszym stopniu. Jest wciąż zauważalny efekt głębi, ale nie oczekujcie, że ten efekt powali was na kolana tak jak przy prawdziwych filmach 3D.

Film w 3D na UE40C7000 - wrażenia

Do swojego zestawu Samsung dołaczył film Potwory kontra Obcy 3D. Mogłem wiec zobaczyć, jak wygląda prawdziwy trójwymiarowy film na tym telewizorze koreańskiego producenta. Po włożeniu płytki i włączeniu trybu 3D (specjalny guzik na pilocie od TV) oraz włączeniu okularów (specjalnym guzikiem) mogłem już zobaczyć prawdziwy obraz 3D na ekranie. Warto zauważyć już na początku, że przy oglądaniu w 3D, dostępne są do wyboru tylko 2 tryby obrazu w TV (Standard i Film).

Potwory kontra Obcy - film animowany w 3D - obfituje w wiele ciekawych scen, które dały rozwinąć żagle zestawowi 3D Samsunga. W filmie wrażenie robiły takie sceny jak sekwencja walk pomiędzy wojskiem, a Obcymi (odłamki kul, latające samoloty). Duże wrażenie robiła też scena, gdy do akcji ruszają tytułowe Potwory, a statek z nimi na specjalnej platformie jest wynoszony do góry; tymczasem kamera jest skierowana w przeciwnym kierunku niż ruch platformy - daje to pewne poczucie epickiego rozmachu.

Jeżeli już jesteśmy przy epickim rozmachu w 3D, to z pewnością warto obejrzeć sekwencję pościgu po dachach budynków, w której główna bohaterka biegnie w stronę widza. W połączeniu z 3D daje to efekt trochę zbliżony do gry Mirror's Edge. Słabiej wypadła natomiast w trójwymiarze kraksa ciężarówki na moście - spodziewałem się lepszego efektu. Podejrzewam, że ta scena w filmie nieanimowanym byłaby bardziej piorunująca. Podobały mi się za to spadające do wody kawałki mostu. Jednak najlepsza scena w tym filmie pojawia się niemal na końcu - to ta, w której Susan spada w dół, a za nią lecą odłamki gruzu... To się nazywa 3D. Warto wspomnieć, że w filmie występuje w jednym miejscu ostre światło (efekt flesza) - przy nagłym mocnym rozjaśnieniu obrazu przez chwilę bolą oczy, ale to naturalny efekt. Pamiętajmy, że okulary 3D przyciemniają obraz.

Chcociaż wciąż uważam, że 3D lepiej prezentuje sie w filmach aktorskich niż animowanych, to naprawdę dobrze oglądało się Potwory kontra Obcy w 3D na telewizorze Samsunga. Półtorej godziny szybko minęło. Oczy nie bolały podczas seansu, ale po zdjęciu okularów przez chwilę miałem dziwne wrażenie, zanim wzrok z powrotem nie przyzwyczaił się do naturalnego sposobu widzenia.

Zestaw Samsung 3DTV (plusy)

1. Telewizor jest cieniutki (w przypadku tego TV słowa płaski telewizor nabierają właściwego znaczenia) oraz bardzo lekki - waży tylko 19 kg z podstawą (dzięki temu, że nie ma tafli szkła jedna osoba bez problemu może podnieść ten TV)

2. Stabilna podstawka w formie dużego znaku X (chociaż srebrny kolor niezbyt pasuje do obudowy, to idealnie pasowałby stylistycznie do nowego Xboksa Microsoftu )

3. Podświetlenie w telewizorze jest w miarę równomiernie rozmieszczone wzdłuż krawędzi

4. Telewizor przypomina komputer - ma nie tylko dostęp do internetu, ale nawet pięć  skórek, do zmiany wyglądu menu

5. Pobór energii nie przekracza 150 W, największy pobór ma tryb Dynamiczny, a najmniejszy ma tryb Film; średnie zużycie to ok. 120 W

6. Bardzo dobre kąty widzenia (pod kątem obraz praktycznie wcale nie traci na jakości - zarówno wertykalnie jak i horyzontalnie)

7. Oryginalny design BD-C6900  - to jeden znajładniejszych odtwarzaczy Blu-ray na rynku (samymi wymiarami podobny jednak do Blu-ray 3D LG BX580 ); odtwarzacz ma 4 przyciski dotykowe, które pokazują się dopiero po włączeniu przycisku Power, po włączeniu którego zapala się na niebiesko logo Samsunga oraz napis Blu-ray 3D, a po włożeniu filmu do czytnika można podziwiać podświetloną na niebiesko, obracającą się w środku płytę - to hcyba pierwszy odtwarzacz Blu-ray, którego nikt na pierwszy rzut oka nie pomyli z DVD

8. Bezproblemowe odtwarzanie plików DivX oraz MKV

9. Pilot do Blu-ray - całkowite przeciwieństwo pilota od TV - wygodny, z klasycznymi dużymi guzikami, a fluorescencyjne przyciski ułatwiają nawigację przy zgaszonym świetle

10. Szybkie uruchamianie płyt Blu-ray - najdłużej uchamiał się Avatar (36 sekund) i Oszukana (20 sekund), pozostałe ok. 9-11 sekund (Beowulf, Dystrykt 9, Oszukać przenaczenie 4)

11. Okulary 3D są lekkie wygodne, nie ma problemu z ich założeniem na okulary korekcyjne, są tez energooszczędne (same się wyłączają)

Zestaw Samsung 3DTV (minusy)

1. Brak wyłącznika Stand-by w telewizorze (nie można wyłączyć mu czuwania, nie jest więc aż tak ekologiczny)

2. Pilot do TV - wadą są przyciski dotykowe (nie da się sterować bezwzrokowo); również mała responsywność

3. Problemy z połączeniem internetowym przez LAN w trybie auto

4. Dźwięk w TV trochę płaski (zdecydowanie słabszy niż Sharp Quattron )

5. Zatyczka od portu USB w odtwarzaczu ledwo się trzyma i łatwo ją oderwać

6. Zbyt mało przejrzyste menu USB (trochę za bardzo kolorowe - jakby zostało wyjęte z jakiegoś filmu animowanego)

7. Okulary mają dość słabe złącza - trzeba uważać, by ich nie zniszczyć

8. Krawędziowe podświetlenie LED

Samsung 3DTV - podsumowanie

Co prawda zestaw 3D Samsunga ma drobne wady (są telewizory wyświetlające lepszy obraz 2D), ale...wrażenia z oglądania 3D na tym telewizorze są bardzo dobre. Całkiem dobrze prezentują się też standardowe filmy w 2D. Podobał mi się zwłaszcza odtwarzacz 3D Samsunga - duża funkcjonalność i oryginalny design. Natomiast największą zaletą telewizora Samsunga jest konwersja z 2D do 3D. To funkcja, która - zwłaszcza w tej chwili - kiedy brakuje filmów 3D - może przesądzić o sukcesie zestawu 3D koreańskiego producenta. Cenowo jest w miarę przystępnie - telewizor UE40C7000 to koszt poniżej 6 tys. zł a odtwarzacza BD-C6900 1500-1700 zł, ale można w internecie trafić tańsze okazje. Zestaw 3D Samsunga z pewnością można polecić ludziom, którzy nie zamierzają czekać i już teraz chcą zacząć trójwymiarową przygodę w swoim domu. Polecam go też użytkownikom, Xboksa - wizualnie idealnie pasuje do nowego modelu konsoli Microsoftu.

Mariusz Koryszewski

Czy podoba Ci się zestaw Samsung 3DTV?
Więcej o: