Waszym zdaniem: najważniejsza w smartfonach jest cena i ich specyfikacja

Tydzień temu zapytaliśmy was o to, co jest dla was najważniejsze przy wyborze smartfona. Nasza sonda pokazała, że dla większości osób liczy się przede wszystkim dobra (promocyjna) cena i specyfikacja urządzenia. A co jeszcze? Sprawdźcie sami.

Przy wyborze systemu operacyjnego w nowym smartfonie, co specjalnie nie zaskakuje, najważniejsza jest dla was jego funkcjonalność . Aż 60% odpowiadających wybrało właśnie tę opcję. Na drugiej pozycji znalazło się zaufanie do wybranej marki (28%). Najmniej istotne okazały się popularność systemu operacyjnego i tempo wydawania aktualizacji.

Jeśli chodzi o cenę wybieranego smartfona, zgodność była o wiele mniejsza. Trochę mniej niż połowa głosujących osób (47%) najszybciej skusiłaby się na urządzenie sprzedawane w promocyjnej cenie . Prawie co czwarty czytelnik (24%) przyznał jednak, że sięga jedynie po drogie telefony tego typu. Niewiele mniej osób (20%) podkreśliło, że w przypadku takiego urządzenia - z którego będziemy korzystali bardzo często - cena nie gra roli. Jedynie co dziesiąta osoba chciałaby kupić taniego smartfona.

Rozsądek i rozeznanie się w ofertach operatorów były natomiast najbardziej istotne przy wyborze abonamentu. Najwięcej, bo aż 44% ankietowanych przyznało, że wybiera taryfę ze średniej półki cenowej i do niej dobiera pakiety i usługi. Ciekawe jest też to, iż co trzeci czytelnik (30%) kupuje smartfon bez żadnego abonamentu. Najtańsze taryfy i najdroższe cieszą się zainteresowaniem odpowiednio 14% i 12% osób, które zagłosowały w naszej sondzie.

W temacie aplikacji głosy rozłożyły się prawie równo. 32% ankietowanych twierdzi, że sklep z dużą ilością tychże jest absolutną podstawą. Tyle samo osób zaznacza jednak, że choć zdarza im się pobrać jakiś program, to nie są one dla nich specjalnie ważne. Niewiele mniej ankietowanych osób (27%) powiedziało, że nie zwraca natomiast uwagi na pochodzenie aplikacji, choć oczywiście pobierają je na swoje smartfony. Jedynie co dziesiąty czytelnik w ogóle nie jest zainteresowany aplikacjami.

Kluczową cechą smartfonów jest waszym zdaniem ich specyfikacja. Powiedziało tak aż 43% ankietowanych. Na drugim miejscu uplasowała się niezawodność (25%), a na trzecim producent urządzenia (20%). Opinie innych użytkowników są ważne zaledwie dla 12% osób, które postanowiły oddać głos w naszej sondzie.

Z krótkiej sondy wynika naszym zdaniem, że Polak jest mądrym i świadomym konsumentem. Nie goni za modą. Wybiera urządzenie funkcjonalne, niezawodne a przede wszystkim z dobrymi parametrami. Lubi też polować na okazje, choć kiedy trzeba, jest w stanie wydać dużo pieniędzy na kupno sprzętu, z którego będzie intensywnie korzystał. Zaskoczenie okazało się tylko to, że dla co trzeciej osoby aplikacje w smartfonach nie mają wielkiego znaczenia. Także wybierając abonament, decydujemy się na prawdopodobnie najlepsze rozwiązania. Najbardziej interesuje nas "zbudowanie własnej oferty" lub kupienie telefonu bez żadnego abonamentu.

W sondzie wzięło udział 2641 czytelników Technologii.

Więcej o: