NFC to nie tylko płatności zbliżeniowe

NFC to technologia mobilna, dzięki której między innymi w przyszłości mamy przestać korzystać z portfeli jako miejsc w których przechowujemy pieniądze. NFC to jednak nie tylko rodzaj elektronicznego portfela; za jej pośrednictwem możemy zrobić dużo, dużo więcej.

Co to jest NFC? W największym skrócie - jest to komunikacja bliskiego zasięgu (near field communication). W największym uproszczeniu - służy do krótkiej komunikacji między znajdującymi się blisko urządzeniami. Na zainstalowanym w telefonie chipie mogą znaleźć się informacje o naszej karcie płatniczej czy kredytowej. Umożliwia to szybkie płacenie przez przytknięcie na chwilę telefonu do czytnika. Można by w ten sposób płacić za wejście na imprezy, przejazdy komunikacją miejską, parkowanie, jedzenie i inne artykuły z automatów. Więcej o NFC i tym, na czym polega ta technologia pisaliśmy w osobnym tekście .

Płatności zbliżeniowe budzą na razie wiele obaw użytkowników - czy nie jest to pole do nadużyć? Skąd mam wiedzieć, że z konta pobrano właściwą kwotę? Co, jeśli zgubię telefon? Diabeł oczywiście nie jest tak straszny, jak go malują, ale NFC to nie tylko płatności zbliżeniowe. Do czego jeszcze wykorzystywać można komunikację bliskiego zasięgu?

Łatwiejsze zakupy

Dzięki telefonowi z NFC przyszłość zakupów znacznie się zmieni. Gdy standard ten się upowszechni, będzie można po prostu przyłożyć smartfona do okładki filmu by zobaczyć jego zwiastun. Prezentację takiego rozwiązania widzieliśmy na konferencji Adobe Max i trzeba przyznać, że robi wrażenie.

Adobe MAX 2011 - NFC

Łatwiejsze zapisywanie kontaktów

Jak widać na powyższym nagraniu, NFC można wykorzystywać nie tylko na zakupach. Technologia ta równie przydatna będzie przy skanowaniu wizytówki, gdy wszystkie dane zostaną automatycznie wprowadzone do pamięci telefonu.

Medycyna

Fot. GentagFot. Gentag Fot. Gentag

Jeszcze większe możliwości otwierają się przed NFC (i deweloperami) w medycynie - połączenie prostego czujnika na ręce oraz smartfona daje nam możliwość natychmiastowego sprawdzenia poziomu cukru we krwi, wykryć obecność narkotyków, wykonać test ciążowy a nawet wykryć niektóre postaci raka. Niemożliwe? Niezbędny jest do tego smartfon z modułem NFC oraz odpowiednim oprogramowaniem, a także naklejony na skórę pacjenta czujnik.

Głosowanie

W Polsce trwa dyskusja na temat głosowania przez Internet, Amerykanie już teraz głosują za pośrednictwem iPadów , a w przyszłości, kto wie, może będziemy głosować za pośrednictwem telefonów. W Turcji natomiast opracowano metodę głosowania wykorzystującą NFC . Polegać ma ona na przyłożeniu telefonu do karty z listą kandydatów, przejściu procesu szybkiej weryfikacji (podpis cyfrowy, pin lub specjalny klucz), wybraniu nazwiska kandydata i przesłaniu go do Internetu.

Moduł NFC w smartfonach zaczyna pojawiać się coraz częściej. Już teraz na polskim rynku mamy co najmniej kilka modeli telefonów, dzięki którym można dokonywać płatności zbliżeniowych. Witold Tomaszewski z serwisu Telepolis zauważa , że

W Polsce płatności NFC testują trzej najwięksi operatorzy. Wszyscy przy użyciu Samsungów Avila z chipami NFC. (...). Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy (...) ciągle nie ma w szerokich testach innych usług - tak, jak to robi Orange np. we francuskiej Nicei, gdzie całe miasto jest jednym, wielkim poligonem testowym wraz z mieszkańcami wyposażonymi w odpowiednie telefony. A "na już" u nas dałoby się wdrożyć kwestię biletów dla komunikacji miejskiej w Warszawie, Krakowie, GOP-ie, lada moment w Trójmieście Wszystkie te miasta już mają albo wkrótce mieć będą bilety oparte o technologię Mifare, czyli dokładnie tą, jaką da się zaimplementować w telefonach.

Kiedy więc będziemy mierzyli sobie komórką poziom cukru we krwi? Nie wiadomo; ale raczej prędzej, niż później.

Więcej o: