Co to jest tablet?

Tablet jaki jest, każdy widzi, chciałoby się powiedzieć. Ale nie każdy miał już styczność ze stosunkowo nową kategorią urządzeń, jakimi są tablety. Co to za sprzęt, do czego służy i czy warto się nim zainteresować?

Polacy w końcu zainteresowali się tabletami. I nie, nie świadczy o tym wzmożona sprzedaż tych urządzeń w sklepach lub serwisach internetowych. Świadczy o tym większa niż kiedykolwiek wcześniej liczba zapytań w Google "co to jest tablet".

Co to jest tabletCo to jest tablet Fot. Google

Piszemy wiele o różnych cechach tabletów, o nowościach w oprogramowaniu, ale nie mówimy o tym, czym właściwie jest samo urządzenie. Czas naprawić ten błąd.

Co to jest tablet?

Najłatwiej to wytłumaczyć w odniesieniu do czegoś, co już dobrze znamy. Tablet to taki spory telefon komórkowy, tylko bez klawiatury. Obsługiwany za pomocą dotyku. Co go różni od telefonu? To, że nie można z niego dzwonić (wyjątkiem jest tylko jeden model z około stu dostępnych na rynku: Samsung Galaxy Tab).

Współczesny tablet powstał jako urządzenie pośrednie, między telefonem a komputerem. Może dużo więcej, niż telefon, a trochę mniej niż komputer. Tablet nie zastępuje w pełni żadnego ze znanych dotąd gadżetów; kupuje się go zwykle obok, a nie zamiast innego sprzętu komputerowego. Tablet jest dla osób, które nie potrzebują kilkuset skomplikowanych i zaawansowanych programów na komputerze. Jeśli dużo piszesz na klawiaturze, komponujesz muzykę, wyczyniasz cuda ze zdjęciami, to tablet tych potrzeb nie spełni. Jeśli wykonujesz każdą z tych czynności po trochu, to tablet jest już rozwiązaniem - lekki, przenośny, można zabrać je wszędzie - do łózka, na kanapę, do wanny, do autobusu. Laptop wymaga przyjęcia odpowiedniej pozycji ciała, żeby z niego korzystać; tablet nie ma już takich wymagań.

Tablety SharpTablety Sharp fot. Sharp

Do czego służy tablet?

Tablety dostępne są najczęściej w dwóch rozmiarach ekranu: 7- i 10-calowe. W calach mierzona jest tu przekątna ekranu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku telewizorów.

Nie ma takich rzeczy, które dałoby się robić na tablecie, a których nie dałoby się zrobić na smartfonie albo na notebooku. Tyle, że w pewnych zastosowaniach tablet jest wygodniejszy. Najważniejsze z nich to czytanie - stron WWW, e-maili, gazet, książek.

Tablet leży na kolanach lepiej niż laptop, a jednocześnie oferuje znacznie większą powierzchnię ekranu niż komórka. W tym zastosowaniu, im więcej cali, tym lepiej. Ale pod jednym warunkiem. 7-calowe tablety można wygodnie trzymać w jednej dłoni. 10-calowy tablet - niekoniecznie.

Tablet firmy AppleTablet firmy Apple Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Wyborcza.pl

Czytanie prasy na tabletach to osobna historia. Czytać można zarówno książki jak całe czasopisma. Te ostatnie występuje w dwóch odmianach: tradycyjnej na stronach internetowych, oraz specjalnych programów. Programy takie są dużo bardziej zjawiskowe, niż artykuły, które czytamy w Sieci (najlepiej to widać na załączonym poniżej wideo) . Zdjęcia można powiększać, w tle uruchomione mogą być animacje, treść okraszona filmem wplecionym w całą historię.

 

Kolejne zastosowanie tabletów to multimedia, czyli zdjęcia i filmy. W przypadku muzyki, wielkość ekranu nie ma oczywiście większego znaczenia. Jeśli chodzi o filmy, liczą się nie tylko cale, ale i proporcje ekranu. W końcu coraz więcej materiałów wideo ma format zbliżony 16:10, a chodzi przecież o to, żeby czerpać jak najwięcej przyjemności z filmu, a nie dawać się rozpraszać wielką czarną ramką wokół ekranu.

Kolejne zastosowania? Gry. Na tablecie nie uruchomimy większości tytułów dostępnych na komputery, ale mobilne gry dają równie wiele radości. Przykład pierwszy z brzegu: Angry Birds, prosta gra, którą pobrało już pół miliarda osób.

 

Tablet zamiast komputera?

Nie bardzo. Jak już wspomnieliśmy, tablet nie zastąpi całkowicie komputera. Z bardzo wielu względów. Tablety nie są stworzone do pisania, ale jeśli planujecie od czasu do czasu korzystać intensywnie z ekranowej klawiatury, zdecydowanie warto wybrać coś z 10-calowym wyświetlaczem. Im większe przyciski, tym wygodniejsze pisanie.

7- i 10-calowy tablet tak samo nie mieszczą się do kieszeni. Różnica w wymiarach ma znaczenie tylko z punktu widzenia tego, w jaki sposób korzysta się z urządzenia.

Jeśli to mało, to na tablecie zawsze można zainstalować programy ze specjalnego sklepu z aplikacjami. Znajdziemy w nich kilkaset tysięcy aplikacji, z których część jest za darmo, a część za niewielką opłatą. W sklepie znajdziemy więc zarówno darmowe gry, jak i zaawansowane programy do edytowania dokumentów czy zdjęć (na tablety dostępny jest nawet Photoshop) po aplikacje do tworzenia muzyki, które będą kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych.

 

Czy warto kupić tablet?

Tablet nie jest niezbędny do życia; nie jest sprzętem koniecznym, jakim jest telefon i komputer. Ale znacznie ułatwia życie. Może być zawsze pod ręką, może służyć jako drugi ekran (zamiast w salonie oglądasz wtedy serial lub mecz w ogródku przy grillu). Może służyć do zabawy, rozrywki lub pracy.

Bez tabletu można się obyć. Można traktować go jako modny gadżet i uważać, że jest wykreowaną na potrzeby marketingu ciekawostką. Tylko że kilka lat temu niektórzy podobnie mówili o telefonach komórkowych. "Po co mi komórka, mam w domu telefon stacjonarny".

Ile osób jeszcze uważa, że komórka jest zbędna?

Więcej o: