8 rzeczy, za które lubię Windows 8

Windows 8 to nie tylko nowości, rewolucje i wady. To także ładny, nowy, świeży interfejs i elegancka prostota działania.

Wymieniać wady było łatwo. W końcu zawsze to, co nas denerwuje wydaje się być bardziej jaskrawe. A tymczasem Windows 8 ma też rzeczy, za które bardzo go lubię.

1. Uruchamianie

Korzystałam z Windows 8 na różnych urządzeniach. Na tablecie, zwykłym laptopie i na ultrabooku. I wszędzie uruchamiał się w mgnieniu oka. Zwłaszcza na ultrabooku wyposażonym zarówno w dysk SSD (na którym zainstalowany jest OS) i tradycyjny dysk twardy Windows 8 uruchamia się w kilka sekund. To miła odmiana, nawet po uruchamiającej się w kilkanaście sekund "Siódemce".

2. Jest ładny

Jasne, to kwestia gustu. Ale mnie się Windows 8 po prostu podoba. Uważam, że nowy kafelkowy interfejs jest ciekawy, przykuwa oko, a do tego jest świeży i w żaden sposób nie przypomina ani rozwiązań konkurencji, ani poprzednich Windowsów. A jeśli ktoś akurat upodobał sobie tradycyjne rozwiązania, to znajdą się one także w Windows 8 pod postacią Pulpitu, znanego wszystkim od czasów Windows 95.

3. Nowy, a jakby znajomy

Jesteś starym użytkownikiem Windows? To znasz już jedną część "Ósemki" - właśnie Pulpit i tak naprawdę wcale nie musisz korzystać z nowego interfejsu. Tradycyjni lub po prostu ostrożni użytkownicy wcale nie muszą przyzwyczajać się do nowości w Windows 8. No, może do nawigacji po nowym środowisku. Ale wszystkie czynności - te podstawowe jak korzystanie z przeglądarki i te zaawansowane - można wykonywać z poziomu Pulpitu. Można tam zainstalować wszystkie znane i lubiane aplikacje z Windows 7 i całkowicie ignorować istnienie kafelkowego ekranu głównego.

4. Refresh, reset

RefreshRefresh Refresh Refresh

Tej funkcji brakowało mi w systemach operacyjnych komputerów odkąd pamiętam. Znamy ją ze smartfonów i tabletów, a teraz w końcu trafia na tradycyjne komputery. O czy mowa? O możliwości odświeżenia systemu lub przywrócenia go do ustawień fabrycznych. Różnica polega na tym, że odświeżając urządzenie z Windows 8, pozostaną na nim wszystkie nasze dane, czyli np zdjęcia, muzyka czy filmy. Usunięte zostaną aplikacje zainstalowane ze stron internetowych (ale zostaną pobrane te z Windows Store, a na pulpicie pojawi się lista tych usuniętych), nie zmienione pozostaną ustawienia systemu. Drugą ciekawą funkcją jest możliwość przywrócenia komputera do ustawień fabrycznych bez konieczności posiadania płyty instalacyjnej czy USB. Z pewnością wiecie, jak zachowuje się nawet najlepszy komputer z Windowsem po kilku intensywnych miesiącach używania. Windows 8 obiecuje, że zawsze może działać jak nowy.

5. Hybrydy

Windows 8 po prostu chce, żeby go dotykać. Kafelkowy interfejs świetnie sprawdza się na tabletach, a tradycyjny Pulpit w połączeniu z klawiaturą i myszką. Rynek ma na to odpowiedź - wszyscy partnerzy Microsoftu zaprezentowali lub zapowiedzieli już stworzenie hybryd, czyli komputerów z dotykowym ekranem i/lub możliwością przekształcenia urządzenia w tablet. Brzmi świetnie, a co więcej jak dotąd podobnego rozwiązania nie znajdziemy u komkurencji Microsoftu, czyli Apple i Google.

6. Synchronizacja

Tworzę dokument w Wordzie na komputerze w pracy, wracam do domu i poprawiam go na komórce, a na wyjeździe wciąż mam do niego dostęp za pośrednictwem tabletu. I to wszystko bez konieczności przenoszenia plików. Windows 8 zapewnia świetne możliwości synchronizacji ustawień czy właśnie plików między urządzeniami. Zdjęcia, muzyka, filmy, dokumenty - wszystko jest dostępne na każdym urządzeniu ze względu na spięcie z wirtualnym dyskiem SkyDrive.

7. Udostępnianie treści

ShareShare Share Share

Jedną z bardziej charakterystycznych funkcji Windows 8 jest możliwość udostępniania treści bezpośrednio z danej aplikacji. Funkcja działa na nowym interfejsie kafelkowym i za jej pośrednictwem możemy podzielić się właściwie czym chcemy - kontaktami, ciekawym artykułem czy stworzonym własnoręcznie malowanym obrazem.

8. Nowe aplikacje

Chyba wszyscy mniej więcej wiemy, jak wyglądają programy działające np na Windows 7. Są zamknięte w wyraźnie oznaczonym oknie - na górze pasek menu, na dole taskbar. Tymczasem aplikacje napisane specjalnie na Windows 8 są po prostu... ładne. Zajmują cały ekran i jeśli można obsługiwać je dotykiem, to potrafią zaskakiwać nie tylko wyglądem, ale także funkcjami.

Szkoda, że jak na razie jest ich raczej niewiele.

Microsoft Windows 8 Pro Upgrade PL BOX 0 opinii w okazje.info

Więcej o: