Skype w telewizorze - pierwsze wrażenia

Skype w telewizorze - o tym rozwiązaniu było głośno już na targach CES w tym roku. Panasonic właśnie wprowadził do Polski możliwość korzystania ze Skype w telewizorze. Na specjalnej prezentacji mogłem sam przekonać się, jak to w praktyce działa.

Wideorozmowy rodem z filmów SF

Do niedawna tego typu rzeczy, były domeną filmów SF, a teraz... Są już na wyciągnięcie ręki. Wideorozmowy znane z filmów SF z lat 80. dzisiaj możemy mieć już w domu. Jak to działa? Wystarczy dwa razy kliknąć na pilocie i już można rozmawiać z całym światem, siedząc wygodnie w fotelu lub na kanapie. Faktycznie przypomina to rozwiązania z filmów science-fiction - wyobraźcie sobie swoich znajomych i przyjaciół na olbrzymim ekranie (można powiększyć obraz rozmowy na pełny ekran). Robi wrażenie.

W jakich telewizorach będziemy mogli rozmawiać przez Skype?

Skype wchodzi w skład usługi internetowej Viera Cast w telewizorach Panasonika z serii VT, V20, G20, D25 (oraz w niektórych D28). Żeby móc korzystać z popularnego w Polsce komunikatora, trzeba jeszcze do telewizora (z wbudowanym Ethernet lub WLAN) dokupić specjalną kamerkę internetową TY-CC10 (którą właśnie Panasonic wprowadził do sprzedaży). Tanio nie jest (cena to 549 zł), ale... Zalety tego rozwiązania zrekompensują jednak większy wydatek.

Po co słuchawki? Wystarczy kamera i telewizor

Przede wszystkim nie potrzebujemy żadnych słuchawek - wystarczy kamerka, podłączana przez USB. Przez telewizor możemy łączyć się ze wszystkimi ludźmi na całym świecie, którzy mają Skype (zarówno na komputerze, jak i na telewizorach Panasonika), z numerami stacjonarnymi oraz komórkowymi.

Skype w telewizorze - pierwsze wrażenia

To, co zwraca uwagę już od początku, to bardzo intuicyjna obsługa komunikatora za pomocą pilota. Strzałkami na pilocie łatwo sterować opcjami Skype'a. Ikony są duże i wyraźne, całe menu jest nawet bardziej przejrzyste niż w komputerze.

Oglądasz film, przychodzi połączenie...

Gdy podczas oglądania filmu (na pokazie były to Opowieści z Narni: Książe Kaspian na Blu-ray) ktoś do nas zadzwoni na Skype, w dolnym prawym rogu pojawia się informacja o przychodzącym połączeniu. Możemy ją zignorować albo odebrać. Odbiera się łatwo - wystarczy wcisnąć jeden guzik na pilocie. Pojawia się wtedy kilka opcji - możemy odrzucić połączenie, odebrać wideorozmowę lub rozmawiać tylko w trybie audio. W czasie rozmowy możemy ją też na chwilę zawiesić - wtedy wyłącza się mikrofon i rozmówca nie słyszy tego, co mówimy np. do żony czy rodziców.

Kamera czyli obraz HD i efekt wielkiego ekranu

Dużą zaletą kamery TY-CC10 Panasonika jest to, że przekazuje wideorozmowy w rozdzielczości HD 720p (1280x720) w formacie H.264, z prędkością do 22 fps (lub do 30 fps w VGA). Po nawiązaniu połączenia pojawia się z lewej strony licznik sekund oraz graficzna prezentacja (jak w komórkach) jakości połączenia internetowego. Jeżeli mamy szybki internet, to po chwili Skype rozszerza się na cały panoramiczny ekran, a obraz wyświetlany jest w jakości HD. Faktycznie działa to bardzo dobrze. Obraz jest wyraźny, a jego wielkość robi wrażenie na przyzwyczajonym do mniejszego ekranu monitora użytkowniku Skype'a. Warto zauważyć, że powinniśmy siedzieć nie dalej niż 5 metrów od telewizora, gdyż wtedy obraz się rozmywa.

"Główka" na telewizorze

Samą kamerę można ustawić gdzie chcemy, ale najlepiej założyć ją na górna ramę telewizora - nie tylko dlatego, że ładnie wygląda, ale też dlatego, że plastikowy chwytak ma gumowaną powierzchnię i dobrze przywiera do telewizora - nie ma raczej szans by ją zrzucić. Ale nic nie szkodzi, żeby ustawić ją dalej od TV - kabel USB jest dość długi. Kamera kryje w sobie cztery bezkierunkowe, szerokokątne mikrofony. Podobno potrafią one ściągać głos nawet z 5 metrów, ale tego nie mogłem sprawdzić, bo nie było do tego za bardzo w warunków.

Rozmowa tekstowa

Przez TV można też rozmawiać w trybie tekstowym.  Wystarczy podłączyć jakąkolwiek standardową klawiaturę do portu USB i już można pisać w komunikatorze. Warto zauważyć, że Panasonic umieścił 2 złącza USB (w telewizorach zgodnych ze Skype), dzięki czemu można mieć w tym samym czasie podłączoną zarówno kamerę, jak i klawiaturę.

Małe problemy, ale do obejścia

Skype jest cały czas aktywny w telewizorze,. Żeby wyłączyć możliwość korzystania ze Skype, trzeba pogrzebać w opcjach internetowych. Ale jest prosty sposób, by ludzie do nas nie dzwonili - wystarczy (tak jak w komputerze) ustawić opcję "Invisible" czyli stać się niewidocznym w sieci. I sprawa załatwiona. Avatara nie można zmienić z poziomu telewizora, ale można to zrobić za pomocą komputera. Wtedy Skype w telewizorze automatycznie już zaktualizuje naszą graficzną reprezentację.

Skype w TV lepszy niż w komputerze?

Rozwiązanie Panasonika ma pewną dużą przewagę nad komputerem. Komputer często wyłączamy gdy z niego nie korzystamy, a telewizor zazwyczaj "gra", nawet gdy robimy coś zupełnie innego. Przypomina to więc powrót do wygody telefonu stacjonarnego, który zawsze był gotowy do odbioru połączenia, nie trzeba było pamiętać, by go włączyć.

Proste, a cieszy...

Skype w telewizorze to rozwiązanie proste (właściwie to żadna nowa technologia), ale dotychczas nikt na to nie wpadł. W prostocie leży siła - żeby coś było dobre, wcale nie musi mieć nowatorskiej technologii. Cieszy mnie, że to o czym zawsze marzyłem (wideorozmowy na wielkim ekranie które w dzieciństwie oglądałem w filmach SF), dzisiaj mogę już mieć w domu. Trochę to co prawda kosztuje, ale czego się nie robi dla spełnienia marzeń...

Pobierz Skype

Mariusz Koryszewski

Więcej o: