Mroczny Wędrowiec też podkręcał procesory

W lipcowym odcinku cyklu 10 lat temu przyjrzymy się szaleńczemu apetytowi na dodatkowe megaherce w procesorach i obejrzymy epizod Imperium kontratakuje z Blizzardem w roli imperium, z Diablo II jako orężem. Nie zabraknie też nowinek sprzed dekady.

Szlifowanie procesora czy wyłamywanie uchwytów w jego obudowie?

Osiągnięcie bariery 1 GHz w procesorach Athlon i Pentium III (nadal w Europie praktycznie niedostępnych) rozpruło worek nowych rozwiązań dla płyt głównych - zapowiadane są kolejne podstawy CPU, zaś obecnie używane mogą odejść do lamusa. Każdy, kto chce sobie złożyć komputer, gorączkowo rozważa wachlarz możliwości: Socket 370, Socket 370 FC-PGA, Slot 1, Slot 2. Które przetrwają, a które odejdą w zapomnienie? Wybrać droższy procesor, czy podkręcać stary i drżeć o zasilanie czy chłodzenie? W perspektywie kolejne - na horyzoncie majaczy Socket 370 S, Socket 423 i Socket A (nie licząc serwerowych). Athlon 1 GHz ciągnie prąd jak szalony - potrzeba zwiększenia napięcia rdzenia do 1,8 V (w 800 MHz wystarczało 1,6 V) a średni pobór mocy skacze do 60 W. Lepiej wypada Pentium III 1 GHz z 33 W średniego poboru - o 1/8 więcej niż model 800 MHz.

Ci, którzy nie chcą kupować najnowszych chipów, przetaktowują stare. Chęć jak najlepszego podkręcenia prowadzi do ekstremalnych technik - w wakacyjnym PC World Komputer można przeczytać m.in. o metodzie szlifowania ścianek Celeronów, które fabrycznie nie są idealnie gładkie i nie przylegają dokładnie do radiatorów, przez co szybciej się grzeją i nie dają się dobrze "kręcić". Zaś z  Athlonami można zrobić wszystko, dobrać dowolnie parametry, ale... albo oddajmy głos fachowcom:

Aby otworzyć obudowę Athlona, należy wyłamać cztery zewnętrzne metalowe uchwyty, które trzymają podstawkę radiatora i plastikowe pudełko układu (...) Wsuń koniec śrubokręta między płytkę radiatora i obudowę procesora obok jednego z metalowych uchwytów. Przechyl śrubokręt na zewnątrz (...) Delikatnie i stopniowo przyciskaj (...) Wyłamaniu uchwytu z obudowy towarzyszy wyraźne trzaśnięcie.

Jeśli po przetaktowaniu Windows nie działa wystarczająco stabilnie z powodu zmiany stosunku częstotliwości pracy pamięci podręcznej L2, a więc nie można tego stosunku zmienić programowo, też znajdzie się rada - można po prostu z płyty głównej wylutować oporniki R103, R106 i R111.

Przetaktowanie to jednak gra warta świeczki - na polskim rynku są już komputery z procesorami 866 MHz, tyle że JTT Adax Omega 866 kosztuje 7882 zł, zaś Optimus Prestige 866 - 8905 zł. Dla porównania, Optimus Young z Pentium III 550 MHz to "zaledwie" 3500 zł.

Pan Grozy powraca, Zło się odradza, a Krowi Poziom przestaje być mitem

Diablo II - w dziedzinie komputerowych gier wszystko jasne. Gra miała światową premierę 29 czerwca, a już 6 dni później trafiła do Polski. W środku wszystko to, czego od hack&slash należy wymagać, w stosunku do "jedynki" poprawiono grafikę, dla kart graficznych obsługujących Direct3D dołożono tryb perspektywy, były nowe klasy postaci, ośmioosobowa gra po sieci lokalnej, battle.net i dzikie tłumy przeciwników do przerabiania na mielonkę. Tytuł był bardzo popularny, a do rzeszy fanów czekających od poprzedniej części dołączyli następni, zainteresowani reklamą, zrobioną chyba mimowolnie przez TVN i Tomasza Lisa ( pisałem o tym miesiąc temu ). Każdy chciał zobaczyć to satanistyczne obrzydlistwo, wypaczające umysły nieletnich (tym chętniej, im bardziej był nieletni, oczywiście).

Polski usenet przeżył w lipcu istny najazd Hunów spod znaku Diablo II (a w kolejnych miesiącach oblężenie trwało). Na grupie pl.rec.gry.komputerowe niektórzy fani nie zadawali sobie trudu napisania choćby w tytule jakiej gry dotyczą pytania, zaś osobnicy z desantu na pl.rec.gry.rpg nie chcieli zrozumieć, że to grupa o papierowych RPG i kategorycznie żądali odpowiedzi na pytania w stylu "Czy ktos wie jak dojsc do tunelu i odnalesc drzewo INFUSA Nerkomantom" [pisownia oryginalna, post ze stycznia 2001].

Ale nie wszyscy grę polubili. Znaleźli się i tacy, którzy po etapie Odrodzenia spod znaku Planescape: Torment widzieli w D2 nadciągającą Kontrreformację i schyłek grania na PC. Użytkownik Majkel rozpoczął ciekawy i obszerny wątek nadchodzącej konsolowej jutrzenki pisząc:

Dlaczego gry na PC umierają, programiści znani w branży i odpowiedzialni za powstawanie hitow (Molyneux, Romero, Carmack) odchodzą w stronę konsol, które z roku na rok mają się coraz lepiej? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta: Ano dlatego, iż w działce PC panuje stagnacja, bezruch. Absolutnie nic nowego nie nadchodzi. Kotlet odgrzewany jest niedobry (vide rogaty2). Programiści, przekładając w nieskończoność daty premiery gry, dostosowują poprawne jej działanie do topowych, nieosiągalnych dla przeciętnego szaraka, specyfikacji komputera.

Cały wątek tutaj . Choć D2 wymagań nie miał jak na tamte czasy zabójczych (P233 MHz, 32 MB RAM), to rzeczywiście trudno dopatrywać się w nim odkrywczości.

Promocyjne komórki za 199 zł, czyli garść drobiazgów

Zapowiedziano WARSET - kompleksowy system obsługi Giełdy Papierów Wartościowych, tworzony przez HP. Choć na wdrożenie trzeba było czekać do jesieni, już w lipcu zapowiedź dziesięciokrotnego zwiększenia szybkości (do 30-40 zleceń na sekundę) robiła wrażenie.

SGI wprowadza do swojej oferty serwery drugiej generacji zwane Origin 3000, obsługujące 4-512 procesorów, od 512 MB do 1 TB RAM, z których największe zajmowały 16 wysokich szaf rozmiaru 39U.

Microsoft zapowiada obiektowy język C# (przy okazji prezentacji koncepcji środowiska .NET). Był to celny strzał, C# rozwija się cały czas i w ciągu dekady doczekał się czterech wersji.

Na MacWorldExpo w Nowym Jorku Apple pokazuje PowerMac G4 Cube: dwudziestocentymetrowy sześcian wiszący w nieco wyższym, przezroczystym stojaku. Swego czasu "chorowałem" na ten komputer, ale z powodu ceny zrezygnowałem - gdy w końcu wszedł do sprzedaży w Polsce, kosztował ponad 10 tysięcy złotych.

Coraz więcej w Polsce komórek z WAP - sieć Idea sprzedaje niewielki telefon Motorola Talkabout T2288 w promocji za 199 zł i Ericsson R320s, który zbiera minusy, bo bateria wytrzymuje raptem 2,5 dnia mało intensywnego używania (wspomniana Motorola - sześć).

Microsoft publikuje stabilną wersję IE5.5 z 128-bitowym szyfrowaniem. Szkoda tylko, że renderowanie stron jest nadal celowo nietypowe, przez co świat witryn internetowych wciąż dzieli się na zgodny ze standardami i dobrze wyglądający w IE.

PS. Posługuję się cenami z lipca 2000 roku. Aby uzyskać realną wartość w dzisiejszych pieniądzach wystarczy pomnożyć podane kwoty przez 1,31 - to w przybliżeniu wskaźnik inflacji (obliczony od lipca 2000 do maja 2010, na podstawie danych GUS ).

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: