Waszym zdaniem 5: według 62% ankietowanych mysz do gier bywa przydatna

Ostatnio zadaliśmy Wam kilka pytań na temat myszy komputerowych. Konkretniej - myszy przeznaczonych do gier. Za pomocą ankiety chcieliśmy się dowiedzieć czy są one niezbędnym wyposażeniem domowych komputerów. Czas poznać Wasze zdanie.

Ankietę poprzedziło zestawienie 15 najlepszych myszy do gier , które zainspirowało nas do zadania tych kilku pytań. Czy jesteście w stanie skorzystać z możliwości, jakie dają profesjonalne myszy do gier i czy gracie tak często, aby w ogóle ich potrzebować. Czy też może tę, jak i inne potrzeby w życiu człowieka, rozbudziła w nas tytaniczna praca działów marketingu. Czy daliście się złapać w pułapkę? Po kolei.

W ankiecie wzięło udział ponad 1400 osób. Wynik więc nie jest przypadkowy. Aż 48 procent z Was stwierdziło, że komputer najczęściej wykorzystuje do przeglądania Internetu i jego zasobów. Trzy procenty respondentów oświadczyło, że ogląda filmy, siedem kolejnych, że pracuje z aplikacjami biurowymi. Tylko 41 procent zaś zaznaczyło odpowiedzi (gry, programy graficzne), które mogłyby angażować wyższe parametry myszy komputerowych. Jedna trzecia wszystkich respondentów stwierdziła że najczęściej wykorzystuje komputer do gier właśnie. To osoby, które powinny odczuwać najsilniejszą potrzebę posiadania specjalistycznego urządzenia - myszy do gier.

Tymczasem rzeczone urządzenie posiada aż 24 procent badanych. Pięć procent zamierza kupić je w przyszłości, natomiast kolejne 19 procent przyznaje, że posiada mysz, która być może nie spełnia wymagań w pełni, ale można ją uznać za formę pośrednią, aspirującą do miana myszy do gier. Wynika z tego, że aż 47 procent ankietowanych wie co to mysz do gier i w pewnym sensie (uogólniając) jest zainteresowana jej posiadaniem . To o parę procent więcej niż ankietowanych, którzy mieliby szansę często korzystać z parametrów urządzenia do gier.

Interesujący jest też skonsolidowany sprzeciw wobec posiadania wyspecjalizowanych myszy . 42 procent ankietowanych twierdzi, ze nie odczuwa potrzeby posiadania takiego urządzenia. Kolejne 10 procent uważa, że już sama koncepcja myszy do gier jest absurdalna.

Poproszeni o określenie konkretnych parametrów myszy, które są dla Was najważniejsze, tylko 6 procent uznało, że najbardziej liczy się atrakcyjny wygląd. Nieco wyższy wynik, ale nadal niski (9%) zebrała odpowiedź "duża liczba programowalnych klawiszy". Następne dwie, o bardzo zbliżonym wyniku to bezprzewodowość (19%) oraz niska cena (20%). W perspektywie myszy do gier są to odpowiedzi wzajemnie się wykluczające. Bezprzewodowe urządzenia tego typu należą raczej do tych droższych. Jeśli jednak pozwolimy sobie na interpretację wypowiedzi, otrzymujemy informację, mówiącą, że aż 39 procentom respondentów zależy, żeby mysz była przede wszystkim wygodna w użytkowaniu lub tania. W tej perspektywie tylko 45 procent ankietowanych uznało, że najważniejszą cechą jest wysoka rozdzielczość i szybka reakcja myszy .

Tu jednak pewne zaskoczenie. Tylko 32 procenty respondentów stwierdziło, że w grach najczęściej wykorzystuje rozdzielczość od 1200 dpi wzwyż. Odpowiednio 22 procent dla odpowiedzi "do 2400", 7 kolejnych procent dla "do 4000 dpi, oraz 3 procenty dla "powyżej 4000 dpi". Jedna piąta ankietowanych (20%) przyznała, że najczęściej posługuje się rozdzielczością do 1200 dpi. Zwykle, taka czułość występuje w myszach do zastosowań biurowych. Często też z niższych rozdzielczości korzystają miłośnicy gier typu FPS, do poruszania gryzoniem wykorzystując za to duże podkładki.

Prawie połowa użytkowników nigdy nie interesowała się z jaką rozdzielczością pracuje ich mysz. Wydają się potwierdzać to odpowiedzi na wcześniejsze pytania.

Zapytaliśmy także o wagę, jaką ankietowani przywiązują do wyglądu myszy. Więcej niż co piąty respondent wykazał troskę o charakterystyczny czarny kolor (12%) lub stylistyczne dopasowanie do reszty zestawu komputerowego (9%). Aż 79 procent, czyli niemal czterech na pięciu nie przywiązuje decydującego znaczenia do wyglądu myszy. W tym prawie połowa, bo aż 48 procent wszystkich ankietowanych nie posiada konkretnych preferencji, mając tylko nadzieję, że urządzenie nie będzie "brzydkie". Dziewięciu procentom badanych mysz musi w ogóle przypominać mysz. A co piąty zwraca uwagę wyłącznie na to, czy urządzenie działa poprawnie.

Na koniec padło jednoznaczne pytanie, czy myszy do gier w ogóle są potrzebne? Tu aż 62 procent przyznaje, że specjalistyczny gryzoń albo jest zdecydowanie potrzebny do obsługi nowych, rozwiniętych gier (29%), albo czasem rzeczywiście się do tego celu przydaje (33%) . Tę ostatnią odpowiedź wybrała niemal jedna trzecia ankietowanych. Obie zaś dają już prawie dwie trzecie badanych. Szybkie porównanie tego wyniku do 47% osób, które w drugim pytaniu dopuszczały zasadność posiadania takiego urządzenia, pokazuje, że niektórzy ankietowani (deklarujący brak takiej potrzeby) również uznają, że generalnie rzecz ujmując, mysz do gier może być rzeczą przydatną.

Dwanaście procent respondentów twierdzi, że z powodzeniem używa w grach myszkę, którą otrzymała wraz z komputerem; 17 procent nie widzi powodów, dla których potrzebne by były specjalne myszy do gier, a tylko 10 procent uważa, że gryzoń do grania to przemalowany zwykły kontroler. Niewiele.

Waszym zdaniem myszy do gier są obiektywnie potrzebne (lub czasem się przydają). Prawie połowa z Was nie ma jednak ani potrzeby posiadania takiego urządzenia, ani możliwości skorzystania z jego cech. Niemal 50 procent nie jest w ogóle zainteresowana wyższymi parametrami, które oferują myszy do gier, a prawie 80 procent nie przejawia konkretnego upodobania w kwestii wyglądu gryzonia. Wniosek jest prosty - myszy do gier są ogólnie przydatne, ale Wy raczej nie czujecie potrzeby ich posiadania.

Łukasz Cichy

Więcej o: