Spiders Web: Nokia przed Nokia World z wieloma problemami

Przed najważniejszym dla siebie wydarzeniem roku - dorocznym spotkaniem z mediami, programistami i partnerami biznesowymi - Nokia World, największy producent telefonów komórkowych jest w trudnej sytuacji. Jest nowy prezes, który ma za zadanie przywrócenie blasku liderowi oraz nowy produkt N8, który ma odwrócić niekorzystną kartę na rynku smartfonów. Nokia ma jednak wielki problem - malejące zyski.

Nokia straciła ponad 70% swojej wartości rynkowej w ciągu zaledwie trzech lat , czyli dokładnie od czasu wprowadzenia na rynek iPhone'a. To jedna z najbardziej spektakularnych porażek ostatnich lat na rynku technologicznym. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Nokia była nie tylko najbardziej innowacyjnym producentem telefonów komórkowych, ale również hegemonem branży , która uchodziła za jedną z najtrudniejszych. Tak jak w przypadku rynku motoryzacyjnego, panowało przekonanie, że know-how w branży mobilnej nie da się zbudować z dnia na dzień. Pewnie dlatego Nokia przespała boom na super-smartfony, który zapoczątkował Apple, a aktualnie zalewa rynek Google swoim Androidem.

Pod koniec ubiegłego roku stała się rzecz niesłychana - Apple wyprzedził Nokię na pozycji najbardziej dochodowej spółki produkującej telefony komórkowe na świecie. Nokia może wciąż sprzedawać największą liczbę telefonów, ale nie zarabia już na rynku najwięcej. To musiało się odbić na wynikach finansowych fińskiego giganta. W zeszłym kwartale zysk Nokii spadł z 290 milionów euro na koniec czerwca 2009 r. do 227 milionów euro na koniec czerwca 2010 r., mimo nieznacznie lepszej sprzedaży - wzrost z 9,91 mld euro do 10 mld euro na koniec czerwca 2010 r.

To właśnie ze względu na niekorzystny trend rentowności zapłacił głową CEO Nokii Olli-Pekka Kallasvuo. Zmiana prezesa Nokii sygnalizuje wiele: nowy szef nie jest Finem, nie jest nawet Europejczykiem. Jest pierwszym obcokrajowcem w historii Nokii na najważniejszym operacyjnym stanowisku w firmie. Kallasvuo był najkrócej urzędującym prezesem w nowożytnej historii Nokii. Nowy prezes Nokii Stephen Elop przyszedł z Microsoftu, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe.

Ostatnim akcentem ery Kallasvuo będzie oficjalny debiut na Nokia World najnowszego super-smartfonu Nokii - N8 . Z 12-megowym aparatem fotograficznym z możliwością nagrywania wideo w formacie HD, z dotykowym ekranem i najnowszą wersją systemu operacyjnego Symbian, N8 ma sygnalizować powrót Nokii na pozycję realnej walki z iPhone'm i zastępem smartfonów z Google Android. Przy okazji Nokia zaprezentuje nowe narzędzia dla programistów piszących oprogramowanie na system operacyjny Symbian i wprowadzi zmiany do sklepu Ovi.

To od poprawnej symbiozy tych trzech rzeczy: powodzenia sprzedaży N8, wzbudzenia zainteresowania deweloperów oprogramowania mobilnego oraz rozwoju sklepu Ovi z aplikacjami na smartfony Nokii zależy to, czy spuścizna prezesa Kallasvuo będzie przydatna nowemu szefowi. Jeśli nie, Nokia straci kolejne lata na przygotowanie nowej strategii.

Nokia World zaczyna się dziś. Spider's Web będzie na bieżąco raportował wydarzenia na Nokia World zarówno w swoim serwisie , jak i na fanpage'u w serwisie Facebook.

Przemysław Pająk

Więcej o: