Internet Explorer 9 zapowiada się świetnie

Wczoraj odbyła się konferencja, na której Microsoft zaprezentował wersję beta swojej najnowszej przeglądarki - Internet Explorera 9. Mieliśmy okazję chwilę już z niego korzystać i pierwsze wrażenia są naprawdę pozytywne.

Internet Explorer 8 jest najpopularniejszą przeglądarką na świecie - według danych StatCounter ma ona niemal 30 proc. udziału w rynku (w Polsce jest na drugim miejscu z wynikiem ok. 13% ). A jednak bardziej zaawansowani użytkownicy często narzekają na jej prędkość działania czy brak obsługi standardów sieciowych . Microsoft od dawna zapowiadał, że IE9 będzie inna, jednak chyba niewiele osób mu wierzyło. Tymczasem może Was czekać zaskoczenie.

Internet Explorer 9 - co nowego

Główne zmiany w IE9 w porównaniu do poprzednich wersji to znaczne zwiększenie prędkości (uruchamiania się i ładowania stron internetowych), nowy "silnik" przeglądarki ( Chakra ), a przede wszystkim - akceleracja sprzętowa (jeśli to konieczne, to przeglądarka będzie korzystać z zasobów komputera i mocy obliczeniowej procesora i karty graficznej). Internet Explorer 9 można zainstalować wyłącznie na komputerach z systemem Windows Vista lub 7 . Microsoft stawia przede wszystkim na ten ostatni, zaznaczając, że "przeglądarka świetnie się z nim integruje". Na czym polega na integracja?

Internet Explorer 9 betaInternet Explorer 9 beta Fot. Microsoft

Między innymi na tym, że poszczególne strony internetowe można przypinać do paska zadań, tak jak aplikacje. Ciekawostką dla użytkownika może być to, że umocowane w ten sposób strony zapisywać się będą w postaci logo serwisu, a po ich otwarciu przeglądarka przybierać będzie jego dominujące kolory. To jednak tylko względy kosmetyczne. Prawdziwe wrażenie robi prędkość.

Strony internetowe przypięte do paska zadań Strony internetowe przypięte do paska zadań  Fot. Microsoft

Prędkość

Do tej pory za małego demona prędkości uważany był Chrome. Teraz Google może zacząć się bać - Microsoft porządnie odrobił zadanie domowe. IE9 uruchamia się co najmniej tak samo szybko jak Chrome , działa niemal tak samo płynnie. Wygląda na to, że Microsoft silnie inspirował się produktem konkurenta z Mountain View - interfejs wersji beta przeglądarki jest bardzo silnie uproszczony, podobnie jak Chrome. Jedyne przyciski jakie znajdziemy w oknie aplikacji to Wstecz, Dalej, Ulubione i Narzędzia. Skądś to znamy, prawda?

Wspomaganie

Z mojego punktu widzenia największą zaletą jest jednak akceleracja sprzętowa , dzięki której przeglądarka jest w stanie lepiej przetwarzać "zasobożerne" aplikacje, animacje czy filmy. Prezentowano nam wczoraj także porównanie możliwości IE9 oraz innych przeglądarek (wypadające pozytywnie oczywiście dla produktu Microsoftu). Jeśli sami chcecie przetestować możliwości różnych przeglądarek, to test znajdziecie pod adresem http://ie.microsoft.com/testdrive/Default.html .

Szybszy koń

Microsoft zasypał nas wczoraj całą masą szczegółów statystycznych na temat sposobów korzystania z przeglądarki przez użytkowników. Jedną z podanych liczb, która szczególnie utkwiła nam w pamięci to 9 proc. - podobno zaledwie taki odsetek korzysta z więcej niż 8 otwartych kart jednocześnie . Dlatego też w IE9 pasek adresu i wyszukiwania w jednym jest znacznie skrócony, a obok jest miejsce na karty.

Gdybym na początku swojej kariery jako przedsiębiorcy zapytał klientów, czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni

miał powiedzieć kiedyś Henry Ford. Zapytałam Piotra Pągowskiego z Microsoftu, dyrektora działu Consumer & Online, czy nie przykładają zbyt wielkiej wagi do statystyk, zamiast kierować się maksymą Forda. W odpowiedzi usłyszałam, że nie można ignorować potrzeb użytkowników i nadmiernie eksponować funkcji, z których będziemy korzystać sporadycznie lub będą one wykorzystywane przez zaledwie małą garstkę "hard-userów".

To, co najważniejsze, czyli "silnik" przeglądarki, został całkowicie zmieniony. Jeśli chodzi o użyteczność zaś woleliśmy poznać upodobania użytkowników.

mówił Pągowski. W takim rozumowaniu jest trochę racji, ale czy naprawdę tak mało pracujecie na wielu otwartych kartach?

Internet Explorer 9 zapowiada się naprawdę nieźle. Nie wiadomo jeszcze ile potrwa okres testowy, ale sami też możecie wypróbować nową przeglądarkę Microsoftu. Pobrać możecie ją z serwisu Ściągnij , albo ze strony Beauty of the Web . Ciekawi jesteśmy Waszych wrażeń.

Internet Explorer 9 do pobrania za darmo

Joanna Sosnowska

Więcej o: