Microsoft i Apple razem - egzotyczny sojusz przeciwko Blu-ray

Apple właśnie pozyskał niespodziewanego sojusznika w swojej kampanii przeciwko formatowi Blu-ray - koncern Microsoft... Niezwykle egzotyczny sojusz, ale jeżeli się przyjrzeć bliżej to jednak nie jest to aż tak duże zaskoczenie.

Microsoft od początku istnienia formatu był mu niechętny i opowiadał się raczej za konkurencyjnym formatem HD-DVD. Po ostatecznym zwycięstwie Blu-ray nad HD-DVD, z Microsoftu co jakiś czas dochodziły pogłoski, że doda wreszcie niebieski czytnik do swojej flagowej konsoli Xbox 360, ale koncern z Redmond nigdy tego nie zrobił.

Blu-ray zmierza ku swojej śmierci jako format

- tak powiedział angielski Steven McGill szef angielskiego oddziału odpowiedzialnego za Xboksa.

McGill powiedział też, że Microsoft miał rację , trzymając się starego formatu DVD do swoich konsol i że wraz z rosnącym streamingiem treści ściąganych przez internet i rosnącą infrastrukturą sieciową nie ma już więcej zapotrzebowania na fizyczne dyski optyczne .

Jakie są prawdziwe przyczyny egzotycznego sojuszu Microsoft - Apple?

Apple i Microsoft razem? To wydawałoby się niemożliwe. Jaki może być powód tak niecodziennego sojuszu? Jak nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o... pieniądze. Nie jest żadną tajemnicą, że na rozwoju Blu-ray najwięcej zarabia japoński Sony. Tymczasem Microsoft i Apple niewiele mogą tu ugrać finansowo . Amerykańskim koncernom nie jest to na rękę.

Microsoft ze swoim Xboksem 360 walczy zaciekle z konkurencyjną konsolą Sony PlayStation 3 , której jedną z największych zalet jest właśnie czytnik Blu-ray. Popierając niebieski format, gigant z Redmond wspierałby bezpośredniego konkurenta w walce o serca graczy.

Tymczasem Apple niedawno zaprezentował Apple TV oraz swoje możliwości ściągania filmów z sieci. Koncernowi Jobsa format Blu-ray również od zawsze był solą w oku. Apple nie zarobiłoby na formacie Blu-ray, który został opracowany przez Sony. W Apple TV czy sklepie iTunes amerykański koncern Jobsa ma pełną kontrolę nad udostępnianymi tam treściami , może też dyktować ceny. Chodzi więc o duże pieniądze.

Duże pieniądze łączą najlepiej...

Blu-rayBlu-ray Blu-ray

Rzadko się zdarza by dwa wielkie koncerny, zajadli wrogowie z Redmond i Cupertino, wymieniający sobie częste uszczypliwości, mogli działać dla jednego celu. Ale pieniądze potrafią najlepiej łączyć, a zwłaszcza duże pieniądze... Dlatego nie ma się co dziwić temu egzotycznemu sojuszowi. Ale czy to wystarczy, by pokonać rozwijający się Blu-ray? Według mnie sojusz Microsftu i Apple nic nie zmieni. Obie firmy nigdy nie wspierały Blu-ray , po prostu tylko teraz występują oficjalnie przeciwko niemu. Dopóki wielcy dystrybutorzy treści, którzy wydają filmy na błękitnym formacie, nie zrezygnują z Blu-ray, wszelkie plotki o śmierci błękitnego formatu są absolutnie bezpodstawne .

Tu możecie poznać 15 argumentów za tym, że Blu-ray jeszcze nie umiera .

Via [ Slashdot ]

Mariusz Koryszewski

Czy popierasz format Blu-ray?
Więcej o: