Finowie składają akty apostazji przez Internet

Po telewizyjnym programie w którym padły negatywne opinie o prawach gejów, ponad dwa i pół tysiąca Finów wypisało się z kościoła luterańskiego za pomocą strony internetowej.

Serwis Eroakirkosta.fi ("odejść z kościoła") został stworzony w listopadzie 2003 przez stowarzyszenie wolnomyślicieli z Tampere. Według fińskiego prawa, złożenie aktu apostazji odbywa się przez złożenie pisemnego, ale niekoniecznie podpisanego oświadczenia w odpowiednim magistracie, który przeprowadza dalszą procedurę. Przez cały okres istnienia Eroakirkosta.fi, za jego pomocą apostazję złożyło ponad 40 tysięcy Finów. W ostatnich latach około 90% odejść Finów z kościoła odbywa się przez Internet.

Ponad dwa i pół tysiąca apostazji jednego dnia było efektem środowej telewizyjnej dyskusji z udziałem posła Demokratycznych Chrześcian Päivi Räsänen oraz luterański biskup Tampere Matti Repo. W czasie trwania padły bardzo ostre opinie o legalizacji małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieći przez zarejestrowane związki tego typu. W czasie trwania programu wpłynęły 372 apostazje z narodowego kościoła luterańskiego, a do końca dnia ta liczba wzrosła do 2633.

W Polsce złożenie aktu apostazji z kościoła katolickiego wymaga przejścia skomplikowanej procedury administracyjnej i uzyskania pomocy dwóch pełnoletnich świadków.

[via HELSINGIN SANOMAT ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: