9 rad jak chronić swoją prywatność w sieci

Wraz z przenoszeniem naszej prywatności do internetowych aplikacji społecznościowych, coraz więcej osobistych informacji staje się dostępnych nie tylko dla rodziny i znajomych. Znane są przypadki zwolnienia z pracy czy cofnięcia zasiłku chorobowego z powodu ujawnionych na Facebooku informacji.

Można uniknąć takich nieprzyjemności korzystając z usług wyspecjalizowanych firm, jednak założyciel jednej z nich zdradził swoje sekrety Newsweekowi. Nie wszystkie z nich mają zastosowanie w Polsce, ale te o których należy pamiętać brzmią tak:

* używaj trybu prywatności przeglądarki - Chrome, Safari mają tryby prywatności w których informacje śledzące nie są zapisywane na komputerze, warto ich użyć. Firefox i IE podobne funkcjonalności mają w zapowiedziach.

* Nie wpisuj pełnej daty urodzenia w serwisach społecznościowych.

* Nie używaj aplikacji społecznościowych (np na Facebooku) stworzonych poza Unią Europejską - prawo Unii mocno chroni dane osobowe, ale jeśli sami przekażemy je komuś kogo to prawo nie obowiązuje...

* Zamykaj stare, nie używane konta w serwisach społecznościowych.

* Używaj różnych loginów i haseł w różnych serwisach, jeśli masz ich za dużo, to przynajmniej miej inne do banku niż do Naszej Klasy.

* Ostrożnie ujawniaj informacje o wyjazdach, czy to w serwisach społecznościowych, czy w grach geolokalizacyjnych, włamywaczowi przyda się informacja o dwutygodniowym wyjeździe do Tunezji.

* Przed wyrzuceniem niszcz stare karty kredytowe, wyciągi z banku, faktury, twarde dyski, karty pamięci i płyty CD-R.

* W serwisach społecznościowych używaj maksymalnych ustawień prywatności.

I dodam od siebie: nie wrzucaj w Internet niczego, czego będziesz się wstydzić za 10 lat.

[Na podstawie Newsweek.com: 1 , 2 ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: