Spiders Web: BlackBerry - czy ma szansę w Polsce?

Telefony BlackBerry produkowane przez kanadyjską firmę Research In Motion stają się popularne także nad Wisłą. Oferują bogate funkcje multimedialne i przede wszystkim wysokiej jakości materiały, z których są zrobione. Po ostatniej premierze dotykowego telefonu Torch oraz mobilnego systemu operacyjnego BlackBerry 6, interfejs użytkownika jest dużo przyjemniejszy nawet dla przeciętnego użytkownika smartfonów. Czy to jednak wystarczy do odniesienia sukcesu w Polsce?

Do czasu pojawienia się iPhone'a, urządzenia RIM były najpopularniejszymi smartfonami w Stanach Zjednoczonych. Dziś nie tylko urządzenia Apple'a zagrażają ich silnej pozycji. W ostatnim czasie to głównie smartfony z Androidem rozpychają się na międzynarodowym rynku zabierając udziały BlackBerry i iPhone'om .

Czym telefony RIM wyróżniają się na rynku?

BlackBerry TorchBlackBerry Torch BlackBerry Torch

BlackBerry to jednak nie tylko urządzenie mobilne, ale przede wszystkim usługa , na dodatek z korzeniami czysto korporacyjnymi, ponieważ na początku dostępna była wyłącznie w ofercie dla dużych firm. Jedyną jej funkcją było udostępnianie zasobów korporacji urządzeniu przenośnemu oraz dostęp do firmowej poczty, kalendarza i kontaktów.

Usługa była stosunkowo droga, więc korzystali z niej głównie pracownicy wyższego szczebla lub osoby zatrudnione u operatorów komórkowych. W Polsce koszt takiej przyjemności to nadal około 120zł. Na naszym rodzimym rynku kanadyjska firma sprzedawała do tej pory niewiele urządzeń , dlatego też do niedawna nie było u nas oficjalnego przedstawiciela RIM. Wszelkie kontrakty z operatorami organizowane były przez dystrybutora BlackBerry. Od czasu utworzenia polskiego oddziału RIM widać jednak zdecydowaną poprawę oraz silniejszą pozycję samej marki.

Czym jest usługa BlackBerry?

BlackBerry Enterprise Service (w skrócie BES) to oferta skierowana do dużych firm , gdzie klient ma bezpośrednie połączenie z serwerami korporacyjnymi. W ramach miesięcznego pakietu, otrzymuje on nielimitowany dostęp do sieci, poczty, kalendarza i kontaktów . Ważne jest to, że wiadomości e-mail pojawiają się w telefonie w tym samym czasie gdy przychodzą na serwer (tzw. technologia push). Oprócz narzędzi komunikacyjnych, użytkownik ma również dostęp do serwisów intranetowych (wewnętrznych) bez potrzeby posiadania dodatkowych zabezpieczeń w postaci sieci prywatnych VPN.

BlackBerry Bold 9650 i Pearl 3GBlackBerry Bold 9650 i Pearl 3G fot. RIM / Engadget

Drugim typem usług RIM jest BlackBerry Internet Service . Daje ona głównie dostęp do poczty na dowolnym serwerze (poprzez protokół POP3 lub IMAP), a także kalendarza i kontaktów w przypadku poczty GMail (w tym również poczty na gazeta.pl). Poza tym, dostajemy prawie nielimitowany dostęp do internetu. Wyjątkiem jest Era, w której oferowany jest pakiet 100MB, po przekroczeniu którego zmniejsza się szybkość odbierania danych.

Dostęp do internetu poza szyfrowaniem jest dodatkowo kompresowany, co znacząco zmniejsza ilość przesyłanych danych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku gdy podróżujemy za granicą. Pozwala to na spore obniżenie kosztów korzystania z poczty elektronicznej.

Najważniejsze zalety BlackBerry OS

Poza pocztą i przeglądarką internetową, BlackBerry ma również inne ciekawe usługi. AppWorld to sklep, z którego w prosty sposób można pobrać bezpłatnie lub zakupić dodatkowe aplikacje zwiększające użyteczność smartfonów BlackBerry.

Ciekawą propozycją dla osób piszących dużo wiadomości jest komunikator BlackBerry Messenger , czyli tzw. BBM. Usługa aktywna jest cały czas i pracuje w tle, oferując nie tylko odbieranie tekstów, ale również zdjęć i filmów. To za jej sprawą kilka lat temu upowszechniła się usługa BlackBerry w Holandii, gdzie telefony firmy RIM są najpopularniejsze wśród smartfonów. Polscy operatorzy reklamują urządzenia BB wyłącznie jako terminal e-mailowy, a wystarczyłoby trafić do klientów wysyłających dużo wiadomości SMS i przy okazji zaoferować telefony z usługą w niskiej cenie, najlepiej w ofercie bez abonamentu. Tak właśnie sprzedawane są urządzenia BlackBerry w Wielkiej Brytanii i dzięki temu odnoszą spory sukces.

Za około 20zł miesięcznie u każdego z trzech dużych polskich operatorów mamy dostęp do internetu, pocztę elektroniczną w trybie push oraz komunikator BBM. Bardzo ważne jest to, że w pakiecie nie tylko możemy przeglądać strony internetowe, ale również korzystać z aplikacji internetowych, takich jak Facebook czy Twitter. Niestety użytkownik musi uważać, ponieważ część programów nie korzysta z połączenia BIS i klient dodatkowo obciążany jest za przesyłanie danych przez WAP. Warto więc przed instalacją aplikacji zasięgnąć opinii na jej temat na jednym z serwisów poświęconych BlackBerry lub dokupić niewielką paczkę danych WAP. Wideorozmowy to jedyna usługa, której nie oferują urządzenia RIM.

Prawdziwą zaletą systemu jest jego pełna wielozadaniowość. Co ciekawe, tylko Symbian może dorównać BlackBerry w tej kwestii, gdyż w iPhonie tylko niektóre funkcje mogą być wykonywane w tle , a w Androidzie wielozadaniowość jest kompletnie nieczytelna i przeciętny użytkownik nie wie co i kiedy pracuje pod innymi aplikacjami; w Windows Phone 7 natomiast nie ma możliwości trzymania programów w pamięci , gdy z nich nie korzystamy.

BlackBerry w Polsce

BlackBerry 9700 WhiteBlackBerry 9700 White fot. RIM

Jeśli RIM chce odnieść sukces w Polsce ze swoimi smartfonami, musi przekonać operatorów do reklamowania usługi przede wszystkim dla młodzieży. To często dzieci namawiają rodziców na używanie nowych technologii, a dzięki BBM można mieć nieobciążony dodatkowymi kosztami kontakt za pośrednictwem wiadomości SMS. W końcu 20zł miesięcznie to koszt około 100 wiadomości SMS, więc szybko może się zwrócić.

Przed zdecydowaniem się na uruchomienie usługi BlackBerry lub podpisanie umowy z operatorem, warto jednak dokładnie prześledzić regulamin BIS, który u każdego operatora może się różnić. Już niedługo także sieć Play wprowadzi do swojej oferty BlackBerry. Serwis Spider's Web może wyjawić, że od kilku miesięcy trwają intensywne testy usługi w sieci Play.

Dzięki klientom sieci Play, którzy są bardzo multimedialni, BlackBerry może trafić pod polskie strzechy. Kanadyjskie smartfony i oferowane z nimi usługi z pewnością na to zasługują.

Kamil Brzeziński

Więcej o: