50 proc. Apple'a to iPhone

Apple ogłosił najnowsze wyniki kwartalne. Największym zaskoczeniem nie są tradycyjnie rewelacyjne wyniki finansowe, ani nawet dość zaskakująca niska sprzedaż iPada. Co zaskakuje najbardziej to tempo, w jakim rośnie sprzedaż iPhone'a - w ciągu roku Apple zwiększył kwartalną sprzedaż swojego smartfonu o ponad 100%, z 8,8 mln do 18,6 mln sztuk.

To oznacza jedno - iPhone jest dziś najważniejszym produktem w portfolio firmy Apple, który generuje ponad 50% przychodów firmy. Warto przypomnieć, że iPhone oferowany jest przez Apple'a od zaledwie 4 lat. W ciągu tego krótkiego w wymiarze biznesowym czasu, Apple stał się firmą produkującą głównie telefony komórkowe . To zaskakujące o tyle, że to już trzecia specjalizacja w historii firmy Steve'a Jobsa. W latach 80 Apple był czołowym producentem komputerów. Na początku pierwszej dekady XXI w. Apple był czołowym producentem odtwarzaczy multimedialnych, a dziś jest wiodącym producentem telefonów komórkowych. Nie znam drugiej takiej globalnej firmy, która potrafiłaby przechodzić takie metamorfozy praktycznie bez szwanku dla swojego biznesu.

Jeszcze kilka lat wstecz rynek mobilny uważany był za równie hermetyczny co rynek motoryzacyjny. Wierzono, że nie ma na nim miejsca dla nowych graczy bez historycznego zaplecza odpowiedniego know-how. Tymczasem w ciągu zaledwie 4 lat Apple nie tylko z sukcesem wszedł na rynek mobilny stając się jego liderem w wymiarze wartościowym, ale także zepchnął z piedestału historycznego lidera - Nokię.

Więcej o najnowszych wynikach Apple'a przeczytasz tutaj .

Przemysław Pająk

Więcej o: