IBM prezentuje uniwersalną i super szybką pamięć - 100 razy szybszą niż dotychczasowe

IBM jest jedną z tych firm, których świadczeniami prasowymi można mierzyć rozwój technologiczny ludzkości. Niedawno prezentowaliśmy 10 odkryć firmy, bez których świat nie wyglądałby tak jak teraz. Zdaje się, że do puli powinna dołączyć kolejna pozycja.

Spece z IBM zaprezentowali bowiem niedawno projekt pamięci PCM (Phase Change Memory), której prędkość odczytu i zapisu jest około stukrotnie szybsza niż standardowej pamięci flash. Wynalazek dystansuje obecnie funkcjonujące nośniki także pod względem liczby cykli zapisu. Pamięć flash ma ich tysiące, podczas gdy nowa PCM IBMa może się pochwalić milionami. Nie było by jednak przełomu gdyby nie niska cena całej konstrukcji, która czyni ją ponoć wprost idealnym rozwiązaniem do zastosowania w większości urządzeń.

Sama "kość" zawiera specjalny stop, który zmienia swoje właściwości fizyczne pod wpływem kontrolowanych wyładowań elektrycznych. Prototyp pamięci zdolny był do przechowywania jednego bitu danych w jednej komórce. Z czasem jednak inżynierom z IBMa udało się przeskoczyć ograniczenie, osiągając wynik rzędu 4 bitów na komórkę.

Z oficjalnych danych wynika, że za sprawą zaprezentowanej pamięci PCM IBM ponownie może wpłynąć na losy świata.

Więcej o: