Gdy pieniądze ciągną do Twojej kieszeni

Z tezą o śmierci PC na rzecz urządzeń mobilnych można się zgadzać lub ją bojkotować, nie należy natomiast ignorować potęgi mobilnego Internetu. Eksperci szacują, że wkrótce będzie on bardziej powszechny, niż stacjonarny a co za tym idzie - na mobile przenoszą się także płatności.

Nie można myśleć o Internecie bez uwzględnienia pieniędzy, które są z nim związane. Od sklepów internetowych przez reklamy po różne sposoby dokonywania płatności online. W każdym chyba kraju jest jakiś odpowiednik eBaya, Amazona, czy AdSense. Mamy także cały sektor serwisów z płatnościami online, które służą nam do upłynniania swoich pieniędzy w szeroko pojętym e-commerce. Jednak korzystanie z Internetu wyłącznie "stacjonarnego" powoli zaczyna odchodzić w przeszłość. Na znaczeniu coraz bardziej zyskuje mobilny dostęp do Sieci.

Najdalej za 5 lat mobile opanują Internet

W ubiegłym roku sprzedano 172 miliony smartfonów i 306 milionów komputerów. Dynamika sprzedaży "inteligentnych" telefonów komórkowych jest jednak ogromna . Z raportu firmy Morgan Stanley wynika, że już za dwa lata to smartfony będą kupowane częściej, niż komputery . Za tym idzie konsumpcja treści elektronicznych na urządzeniach przenośnych, czyli między innymi - Internet. Eksperci starający się oszacować, kiedy to z urządzeń mobilnych częściej będziemy łączyć się z Internetem niż z tradycyjnego komputera nie są oczywiście ze sobą zgodni. Najbardziej optymistyczny jest Google który przypuszcza, że stanie się tak w ciągu najbliższych trzech lat. Morgan Stanley jest nieco bardziej ostrożny - szacuje, że nastąpi to do 2015 roku. Co to oznacza dla naszych pieniędzy? Że przeniosą się do naszej kieszeni .

Google prognozuje, że do 2013 roku mobilny dostęp do Internetu będzie bardziej powszechny, niż stacjonarnyGoogle prognozuje, że do 2013 roku mobilny dostęp do Internetu będzie bardziej powszechny, niż stacjonarny Fot. Google

Mobilne płatności

Aplikacji płatniczych i rozwiązań mobilnych już teraz jest naprawdę dużo. Tworzone są odrębne narzędzia, które pozwalają przeglądać na telefonie komórkowym oferty różnych sklepów, czy nawet sprawdzić, jakie produkty znajdują się w sklepach w pobliżu nas. Komórką możemy płacić za bilet autobusowy, parking, czy nawet za zwykłe zakupy. W Polsce mamy na przykład usługę typu mPay , z której można korzystać we wszystkich sieciach komórkowych. Rozwijają się także karty zbliżeniowe (np. PayPass), które wystarczy przykleić do telefonu i przysunąć do czytnika, by zapłacić za drobne zakupy (do 50 zł).

Płatności mobilne coraz chętniej zaczynają zauważać i rozwijać banki, dając swoim klientom dostęp do konta także ze smartfona.

Komórka zamiast portfela

W małym smartfonie ukrytych jest mnóstwo pieniędzy. Gdy już częściej zaczniemy korzystać z mobilnego Internetu niż ze stacjonarnego także na ekrany telefonów przeniosą się nasze transakcje finansowe. Na świecie ten sektor wkroczył już w okres dojrzałości, w Polsce odważnie się rozwija. Kto wie, może w przyszłości komórka zastąpi stary, wysłużony portfel.

Telefony przyciągają pieniądze jak magnes. O pieniądze zaś, zwłaszcza swoje, trzeba dbać.

Joanna Sosnowska

Więcej o: