Unia Europejska chce większej neutralności Sieci

Ministrowie UE wezwali Komisję Europejską i organy regulacyjne do kontroli dostawców internetu i firm telekomunikacyjnych. Urzędnicy sprawdzą, czy firmy nie regulują transferu danych dla konkretnych usług, dając im wyższy priorytet względem innych. Co może być powodem skarg użytkowników na blokowanie niektórych typów danych - np. telefonii VOIP, Skype.

BEREC - urząd skupiający regulatorów rynku telekomunikacyjnego Unii Europejskiej - zapewnił, że przypadki naruszenia neutralności internetu, gdy jakieś typy danych faworyzowane są kosztem innych, są rzadkie. Raport dotyczący praktyk takich firm zostanie opublikowany przez BEREC w lutym w 27 krajach będącymi członkami Unii Europejskiej.

Z wypowiedzi Skype wynika, że ich usługa jest blokowana lub zbyt wysoko wyceniania przez operatorów mobilnych, ponieważ jest tania i może stanowić dla nich zagrożenie - a firma ocenia, że liczba użytkowników do 2016 roku osiągnie 150 milionów.

Raport Internet Protocol (VoIP)association, VON Europe, głosi, że Vodafone Group Plc ogranicza dostęp do opartych o sieć rozmowach w systemie pay-as-you-go, a niektórzy dostawcy sieci (Orange z France Telecom, Bouygues, niemieckie E-Lus) nie zezwalaja w ogóle na VoIP.

[ Reuters ]

Więcej o: