Po zamknięciu Megaupload skoczyło zainteresowanie legalnymi usługami

Przynajmniej Francji, gdzie wcześniej możliwości ściągania i oglądania przez sieć plików zamieszczonych na Megavideo były bardzo popularne.

Rządowa agencja Hadopi zajmująca się zwalczaniem piractwa zanotowała 26% wzrostu zainteresowania telewizją online oraz usługami VOD (wideo na żądanie) w ciągu tygodni po zamknięciu serwisu Megaupload. Jego część odpowiedzialna za VOD, Megavideo, była jedną z najpopularniejszych we Francji - oglądano na nim 97,5 miliona filmów miesięcznie. W rankingu stron była 9., zaraz za gigantami jak YouTube, Dailymotion, Canal+ czy Vimeo.

Okazuje się, że po zamknięciu MV 19 stycznia, wielu użytkowników zwróciło się w stronę legalnych stron z wideo. Statystyki zebrano z 22 stron darmowych (wyłączając YouTube, Vimeo, Dailymotion), 12 serwisów telewizji, 12 płatnych VOD i 4 innych agregatorów. Największy wzrost popularności zaobserwowano na stronach VOD (35%) i tych z materiałami z TV (25%/ Z kolei ruch na darmowych stronach zmniejszył się o 20%. Dane zbierano od 19 marca od końca miesiąca. Z raportów firmy Numerama wynika, że Canal+ zanotował 20% wzrostu sprzedaży na swojej platformie VOD, a państwowa telewizja TF1 aż 40%.

Jednocześnie jednak wzrosła liczba użytkowników innych stron z często nielegalną zwartością -  dotychczasowych konkurentów Megaupload - uploaded.to, depositfiles.com, rapidshare.com, hotfile.com. Za wcześnie jednak, by wyciągać wnioski - gwałtowny wzrost ruchu były efektem paniki użytkowników, którzy nagle musieli przenieść się na inne strony. Wybierali i testowali różne - dalsze obserwacje pozwolą ocenić, które z nich zostały ostatecznie wybrane jako nowe źródła treści. Przykładowo: hotfile.com wrócił już do poziomu sprzed 19 stycznia.

[ TorrentFreak ]

Więcej o: