Wreszcie! W przyszłych Firefoksach Flash najpewniej będzie się odtwarzał dopiero po kliknięciu

Koniec atakujących śpiewających reklam? Mozilla zastanawia się nad rozwiązaniem, które do tej pory oferowały tylko dodatki.

Twórcy Firefoksa zorientowali się chyba, że treści we Flashu na stronach częściej irytują niż cieszą użytkowników. Rozważają więc dodanie w przeglądarce opcji "kliknij, aby odtworzyć" dla wszystkich elementów typu Flash. Pozwoliłoby to na przyspieszenie ładowania stron, zwiększenie bezpieczeństwa oraz oszczędzanie baterii w laptopach.

Jeszcze kilka lat temu nie było to możliwe - dziś HTML5 powoli zmniejsza znaczenie Flasha. Choć jeszcze przez kilka lat będzie to ważna część sieci. Opcja odtwarzania na życzenie pojawiła się jak na razie w przeglądarce Google Chrome, ale jeszcze nikt nie zdecydował się na uczynienie tego domyślną opcją.

Prototyp funkcji "kliknij, aby odtworzyć" jest już w wersji nightly Firefoksa - możecie sami ją ściągnąć i wypróbować, ale Mozilla uprzedza, że zawiera niesprawdzone rozwiązania. Aby uruchomić domyślne blokowanie Flasha, trzeba wpisać w pasku adresu about:config i wyszukać oraz włączyć opcję plugins.click_to_play .

A jeśli chcecie mieć tę funkcję już teraz w normalnym Firefoksie pozostaje wtyczka Flashblock .

[ Ars Technica ]

Więcej o: