Europa chce chronić dzieci w internecie. Czy skutecznie?

Więcej edukacji i specjalne systemy zwiększające bezpieczeństwo najmłodszych - to plany Unii Europejskiej
"Żyjemy w epoce cyfrowej, a młodsze pokolenia są najbardziej aktywne w sieci. Ci młodzi ludzie są szczególnie dobrzy w korzystaniu z Internetu, ale są wciąż podatni na sieciowe zagrożenia. Jako rodzice mamy obowiązek chronić swoje dzieci - dotyczy to także sieci. Musimy wzmocnić współpracę na szczeblu europejskim i międzynarodowym, by zwalczać cyberprzestępczość, a szczególnie najbardziej obrzydliwe działania takie jak wykorzystywanie seksualne czy rozprowadzanie w sieci materiałów takich jak dziecięca pornografia".

Takich słów użyła Cecilia Malmstrom - komisarz do spraw wewnętrznych w Komisji Europejskiej - do opisania konieczności wprowadzenia nowych metod chronienia najmłodszych w sieci. Komisja Europejska zamierza stworzyć system weryfikujący wiek osób korzystających z Internetu. Niestety, jakiekolwiek szczegóły związane z nowym system są póki co nieznane. Wiadomo jedynie, że Komisja Europejska zamierza zrobić coś, co zwiększy bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników sieci. Z wstępnych informacji wynika, że może tu chodzić o stworzenie prostego w użyciu systemu zgłaszania niepożądanych treści i niewłaściwych zachowań w sieci, naukę bezpiecznego poruszania się w sieci w europejskich szkołach czy tworzenie materiałów edukacyjnych dostępnych w Internecie.

Więcej na ten temat będzie wiadomo pod koniec miesiąca, kiedy to powinien zostać opublikowany dokument, w którym zawarte będą szczegóły związane z nowym pomysłem.

[ Mashable ]

Więcej o: