Google znów narusza patent? Owszem, ale czym...

Google znów zostało oskarżone o naruszanie czyjegoś patentu. Można by wzruszyć ramionami, gdyby nie fakt, że patent pochodzi sprzed 13 lat i dotyczy jednej z najbardziej znanych usług Google'a.

Pozew przeciwko Google złożyła w sądzie w Houston firma Superspeed LLC, która twierdzi, że posiada patent na technologię pozwalającą wielu komputerom korzystać jednocześnie z tego samego dysku. Google miałby go naruszać przez technologie, jakie wykorzystał w Google Docs i ostatnio uruchomionym Google Drive. Dokładny numer patentu w amerykańskim urzędzie to 5918244 , przyznany w maju 1999.

Zdaniem Superspeed, najważniejszych elementem ich technologii jest szybki dostęp do danych poprzez pozwolenie komputerowi, który uzyskuje dostęp na zrobienie kopii żądanych informacji w pamięci RAM. Dlatego ma ułatwiony i szybszy dostęp do często używanych danych.

Pytanie brzmi: dlaczego firma budzi się z tym dopiero teraz, choć wirtualne dyski są dostępne od dawna. I czemu pozywają akurat Google? Odpowiedź poznamy w toku procesu.

[ GigaOM ]

Przeczytaj także:

Więcej o: