Wielkie zamieszanie na Facebooku - miała być awaria, jest pomyłka [AKTUALIZACJA]

Na osi czasu niektórych użytkowników pojawiają się wpisy, które użytkownicy uznali za prywatne wiadomości. Wygląda na to, że to pomyłka wynikająca z tego, jak kiedyś działał Facebook

Na końcu tekstu znajduje się aktualizacja.

Informacje o dziwnym zachowaniu Facebooka zaczęły się pojawiać w niektórych miejscach już w poniedziałek rano. Na osi czasu, miejscu gdzie widoczne są statusy publiczne i te przeznaczone dla znajomych zaczęły pojawiać się prywatne wiadomości. Co jeszcze dziwniejsze są to wiadomości z 2009 roku.

Całą sprawę opisał serwis Techcrunch sygnalizując pojawienie się błędu w USA, jednak okazuje się, że podobne meldunki napłynęły również z Francji. Rzecznik Facebooka, z którym skontaktowała się Colleen Taylor z Techcruncha odpowiedział pisząc:

Nieliczni użytkownicy robią zamieszanie zauważywszy coś, co błędnie uznali za prywatne wiadomości pojawiające się na ich osi czasu. Nasi inżynierowie sprawdzili te zgłoszenia i stwierdzili, że to nic innego jak stare wpisy na ścianie użytkownika, które były tam zawsze widoczne. Facebook cieszy się, że nie nastąpiło żadne naruszenie prywatności użytkowników.

Brzmi to pięknie i uspokajająco, ale autorka tekstu pisze, że mimo zapewnień Facebooka widzi na osi swoich znajomych informacje, które z pewnością są prywatnymi wiadomościami, facebookowym odpowiednikiem maila.

Dziwne wycieki informacji pojawiają się jako wpisy na osi pochodzące od znajomych. By je usunąć należy kliknąć w prostokąt z każdym rokiem, jaki mamy oznaczony na Facebooku, a następne znaleźć szare pole opisane jako "Znajomi. XX znajomych dodało post w osi czasu użytkownika YY". Po najechaniu na napis pojawia się ikona z ołówkiem. Klikamy na nią i z rozwijanego menu wybieramy "Ukryj z osi czasu".

Jak usunąć wiadomości od znajomych z osi czasuJak usunąć wiadomości od znajomych z osi czasu fot. Gazeta.pl fot. Gazeta.pl

[AKTUALIZACJA]

Bliższe śledztwo przeprowadzone przez Techcrunch wskazuje, że Facebook ma rację - to, co użytkownicy uznali za błąd wygląda na nieporozumienie. Wynika ono prawdopodobnie stąd, że to właśnie dziś Facebook wprowadza dla niemal wszystkich użytkowników obowiązkową oś czasu.

Prawdopodobnie chodzi o to, że do 2009 roku system nie miał funkcji "Like" i możliwości komentowania wpisów na czyjejś ścianie. Ludzie używali więc powszechnie kolejnych postów jako sposobu na przesyłanie sobie informacji i prowadzenie dyskusji. Dziś już mało kto to pamięta, więc prawdopodobnie ten typ informacji został uznany za prywatne wiadomości.

Więcej o: