"Otrzymaliśmy 500 telefonów iPhone 5 16GB, które z powodu braku foliowania telefonu nie mogą być wystawione na sprzedaż" czyli polowanie na naiwnych na Facebooku

Wczoraj wieczorem Facebook znowu dał się nabrać. Jasne, nie cały, ale przynajmniej 25 tysięcy osób. Tym razem ludzie chcieli dostać iPhone'a 5. Najlepiej białego

"Otrzymaliśmy 500 telefonów iPhone 5 16GB, które z powodu braku foliowania telefonu ( folia zabezpieczająca przy transporcie ) nie mogą być wystawione na sprzedaż.

Z tego powodu wylosujemy 500 osób, które udostępnią ten status i polubią nasza stronę.

Kolor podaj w komentarzu.

Powodzenia".

I to już wszystko. Nieistniejący już (zapewne zamknięty przez Facebooka) fanpage IPhone 5 wrzucił jedno zdjęcie przedstawiające pudełko od iPhone'a, słuchawki i telefon i obiecał, że rozda telefony. Głupie? Na milę cuchnie oszustwem? Niby tak, ale nabrały się tysiące osób. I to nie kompletnych głupoli - wśród tych, którzy udostępniali status i wciskali "lubię" było sporo ludzi, których trudno podejrzewać o brak rozsądku. Szybki przegląd - mnóstwo osób z wyższym wykształceniem, sporo uczniów szkół średnich. W większości duże miasta. Co więcej - znajomi meldują, że nabrać się dali nawet ludzie, których można by nazwać intelektualną elitą.

A przecież już na pierwszy rzut oka widać, że to oszustwo. Dlaczego?

  • Po pierwsze i zasadnicze - wystarczy pomyśleć i przeczytać. Otóż sformułowanie "Z tego powodu wylosujemy 500 osób, które udostępnią ten status i polubią nasza stronę" nie obiecuje absolutnie niczego. Wylosują i co? Nikt nie twierdzi, że ktoś dostanie telefon. Miło być wylosowanym, ale żeby od razu się tak ekscytować?
  • No ale niech tam. Spójrzmy na finanse. 2849 zł. Tyle kosztuje nowy iPhone 5 16GB bez abonamentu. Czy brak folii jest wystarczającym powodem, by rozdać ludziom sprzęt wart 500 x 2849 czyli 1 424 500 zł? Kogo byłoby na to stać? W tej sytuacji można telefony sprzedać na Allegro po, powiedzmy, 1500 zł. Rozeszłyby się w ciągu kilku godzin.
  • Nawet jeśli kogoś na to stać (a co!), taka akcja nie miałaby sensu. Po co rozdawać telefony na anonimowym fanpage'u przypadkowym ludziom? Bez konkursu, bez zaangażowania fanów? By uzbierać "lajki"? Taniej byłoby je kupić - na Allegro 100 000 fanów kosztuje 4 000 zł . Równie przypadkowych i niezaangażowanych fanów.
  • A nawet, jeżeli ktoś postanowił być dobrą wróżką i wywalić w błoto prawie półtora miliona, to czeka go za to odpowiedzialność karna. I nie tylko jego - biorących udział w zabawie również. Dlaczego? Bo zgodnie z ustawą antyhazardową branie udziału w grach losowych prowadzonych w internecie jest nielegalne. Również w loteriach promocyjnych, a loterią jest właśnie taka akcja, jaką rzekomo prowadził fanpage "IPhone 5". Więc ostrożnie, bo już samo zgłoszenie chęci udziału w takim rozdawnictwie może nas narazić na kłopoty.

Wczoraj zdobywający popularność fanpage dziś już nie istnieje. Został prawdopodobnie zamknięty przez Facebooka na skutek zgłoszeń użytkowników podających stronę jako podejrzaną o oszustwo.

Oczywiście internet nie zapomina. Natychmiast zareagował Faktoid szybko ogłaszając własną prześmiewczą akcję, które cieszyła się ogromnym powodzeniem .

Folia! Folia za darmo!Folia! Folia za darmo! fot. Faktoid fot. Faktoid

Pojawili się też naśladowcy. Na przykład fałszywy fanpage "Samsung Poland" proponujący analogiczną akcję :

"Otrzymaliśmy 200 powystawowych telefonów Samsung Galaxy S3, które z powodu braku ofoliowania telefonu (folia zabezpieczająca przy transporcie) nie mogą być wystawione na sprzedaż. Z tego powodu wylosujemy 200 osób, które udostępnią ten status i polubią naszą stronę.Kolor podaj w komentarzu. Powodzenia.".

Fałszywy fanpage Samsung PolandFałszywy fanpage Samsung Poland fot. Gazeta.pl fot. Gazeta.pl

I co? I ludzie uwierzyli. Nie poruszyło ich ani to, że fanpage ma ledwie 517 polubień (oryginalny Samsung Polska ma ponad 336 tysięcy), ani to, że znowu ktoś coś za darmo daje...

Dlaczego ktoś robi takie oszustwa? To typowe tworzenie farmy fanów czyli fanpage'a, który później zostanie sprzedany jako źródło ruchu dla jakiejś strony.

Jeśli to od nas dowiedziałeś się, że jednak nie dostaniesz za darmo białego iPhone'a na którego miałeś ochotę - przepraszamy. Jednak nie martw się. Podobnie zawiedzionych jest dziś kilkadziesiąt tysięcy osób. Wszystkim współczujemy.

Więcej o: