Zatrzymali szefa supergrupy hakerskiej Lulzsec. A przynajmniej tak im się wydaje

Australijska policja twierdzi, że złapała przywódcę Lulzsec, a internet śmieje się i wskazuje, że to najwyraźniej nie ta osoba

Dziś w Australii policja dopadła niejakiego Matta Flannery występującego pod pseudonimem Aush0k, 24-letniego informatyka pracującego w firmie Content Security. Zatrzymano go, bo ponoć ma być szefem hakerskiej grupy Lulzsec odpowiedzialnej za serię spektakularnych ataków z kilku ostatnich miesięcy. Lulzsec przypisuje się m.in. ataki, które sparaliżowały działanie sieci PlayStation Network, liczne włamania na strony rządowe i firmowe w USA, Wielkiej Brytanii i Meksyku. Logiem grupy jest znany w sieci obrazek "like a sir".

'Like a sir' - logo grupy Lulzsec'Like a sir' - logo grupy Lulzsec rys. Wikipedia rys. Wikipedia

Problem w tym, że za szefa LulzSec Aush0ka uważa policja oraz on sam. Środowiska hakerskie zatrzęsły się ze śmiechu, gdy agencje podały informację o aresztowaniu, a Twitter zapełnił się zdjęciami kpiącymi z przywództwa Flannery'ego. Informacje o roli Aush0ka dementują m.in. konta identyfikowane jako należące do zaprzyjaźnionej z Lulzsec grupy Anonymous.

'Like a sir' - logo grupy Lulzsec fot. Twitter

Na dowód jego nieudolności pokazano nawet logi z jego hakerskich przedsięwzięć , które dowodzić mają niskich umiejętności Aush0ka próbującego zdobyć dane dostępowe.

Zresztą wkrótce większość serwisów zaczęła zmieniać opis zdarzenia z "Aresztowanie przywódcy grupy Lulzsec" na "Aresztowanie samozwańczego przywódcy grupy Lulzsec".

Z informacji australijskiej policji wynika, że Matt Flannery został przyłapany na "atakach na serwisy rządowe i tworzeniu 'backdoorów' umożliwiających ominięcie ich zabezpieczeń."

Niedawno informowaliśmy o zdradzie i rozbiciu Lulzsec , jednak tego typu internetowe twory mają to do siebie, że trudno ogłosić bezwzględne zwycięstwo - aresztowanie grupy aktywnych uczestników wcale nie musi zakończyć życia całej grupy, bo kolejne osoby szybko przejmują działalność i nazwę od poprzedników.

Więcej o: