Niesamowite zdjęcia śniegu domowym sposobem [ZRÓB TO SAM]

Każdy płatek śniegu jest wyjątkowy. Nawet najmniejsze zmiany w temperaturze i wilgotności otoczenia wpływają na proces zamarzania formujący ich kształt. Wspaniale byłoby uchwycić ich niezwykłość na fotografii i teraz jest to możliwe. wystarczy stary aparat cyfrowy i obiektyw od Zenita.

Do Polski zbliża się powoli zima i tak naprawdę pogoda w każdej chwili może nam zaserwować nagłe opady śniegu. Warto zatem być na nie przygotowanym i mieć pod ręką własny aparat fotograficzny przystosowany do uchwycenia magii śnieżnych płatków. Oczywiście duże zbliżenia, na jakich na zależy, zazwyczaj możemy uzyskać wyłącznie za pomocą profesjonalnego sprzętu najwyższej klasy. Na szczęście nie wszystko jest stracone i przy odrobinie chęci możemy zbudować go sami w domowych warunkach.

Rosjanin Alexey Kljatov połączył swojego Canona PowerShot A650IS (sześcioletni kieszonkowy aparat cyfrowy, teraz można go kupić za 200-300 złotych) ze starym obiektywem do Zenita Helios-44M f/2.0, który może leżeć u was w domu w piwnicy, a w razie potrzeby bez problemu można go kupić za około 50-100 złotych. Sztuczka polega na tym, by wyciągnąć obiektyw aparatu do jego maksymalnego, optycznego powiększenia 6x (nie należy korzystać z zoomu cyfrowego!) i zamontować na jego końcu odwróconego Heliosa-44M, czyli mocowaniem do bagnetu na zewnątrz.

fot. Alexey Kljatov

Konstrukcję trzeba także uszczelnić grubą, czarną taśmą klejącą, by światło nie mogło dostać się w przestrzeń pomiędzy obiektywami. Dodatkowo aparat należy przestawić na tryb makro, by łapał ostrość już od 1 cm od obiektu i gotowe!

Różnica, jaka wynika ze stosowania takiej kombinacji, jest ogromna, wystarczy spojrzeć:

fot. Alexey Kljatov/LJ

Na koniec zapraszam do naszej galerii wspaniałych zdjęć płatków śniegu wykonanych przez Alexeya za pomocą jego konstrukcji >>>

Więcej o: