Międzynarodowy Dzień Kobiet - dlaczego Google świętuje go już dziś?

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jest dziś piątek, 7 marca. A tymczasem na głównej stronie wyszukiwarki Google jest już doodle świętujący Międzynarodowy Dzień Kobiet. Ki diabeł?

Dzień Kobiet tradycyjnie obchodzony jest 8 marca. Dziś jest więc wigilia tego wydarzenia. Święto zostało ustanowione w 1910 roku; nadrzędnym jego celem miało być propagowanie idei praw kobiet i wspieranie powszechnego prawa wyborczego dla nich.

Dzień Kobiet obchodzony jest w marcu, ponieważ same korzenie święta sięgają jeszcze starożytnego Rzymu. Na początku trzeciego miesiąca roku obchodzono tam bowiem Matronalia - uroczystość obchodzona była przez zamężne kobiety, które celebrowały macierzyństwo i płodność.

Fot. Google

W doodle'u poświęconemu Międzynarodowemu Dniu Kobiet Google uwzględnił ponad 100 kobiet z całego świata. Firma wybrała szczególnie inspirujące osoby, na przykład członkinię Kongresu Brazylii która jest jednocześnie rzecznikiem niepełnosprawnych, minister edukacji z Mołdawii, biologa molekularnego z Belgii. Listę kobiet wyróżnionych w google'owym filmie znajdziecie tu .

Dlaczego więc Google świętuje Dzień Kobiet już 7 marca? Bo chociaż u nas tradycyjnie wydarzenie to obchodzi się 8 marca, to są kraje, w których celebracje już się rozpoczynają się już dziś (np. Australia, Irlandia). Google uznał więc, że ponieważ chodzi o Międzynarodowy Dzień Kobiet, to doodle pojawi się już 7 marca.

Więcej o: