Jak zostać zapomnianym przez Google? [PORADNIK]

Wtorkowa decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej otworzyła drogę wszystkim obywatelom Europy do bycia zapomnianym. Jeśli chcesz, by z Google zniknęły twoje informacje, oto wskazówki jak możesz to zrobić.

We wtorek, 13 maja, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyznał obywatelom prawo do bycia zapomnianym. Od teraz każdy Europejczyk może zgłosić do Google link do dotyczącej jego treści i zostanie on usunięty.

W przeciągu miesiąca ma być dostępne specjalne narzędzie do zgłaszania wniosków o usunięcie informacji o nas z wyników wyszukiwania. Jak oświadczyło Google:

To jest skomplikowany proces. Gdy tylko wymyślimy, jak powinien on przebiegać, poinformujemy o tym naszych użytkowników, to może potrwać parę tygodni.

W oczekiwaniu na nowy mechanizm możecie skorzystać ze starego, dostępnego TUTAJ . Oczywiście należy pamiętać, że usunięcie odnośnika z wyników wyszukiwania Google nie wykasuje strony z internetu, ani z pozostałych wyszukiwarek.

fot. Google

Wystarczy, że w odpowiednim polu wkleicie link, który chcielibyście by został usunięty, i klikniecie w "Request Removal" (pl. poproś o usunięcie). Po decyzji Trybunału wykasowanie informacji na wasz temat nie powinno spotkać się z odmową.

Co sądzicie o prawie do bycia zapomnianym? Czy decyzja Trybunału Sprawiedliwości może być początkiem cenzurowania internetu?

Więcej o: