Irytująca decyzja Facebooka - autoodtwarzanie wszystkich filmików. Jak się przed tym bronić?

Facebook stwierdził, że dobrym pomysłem będzie włączenie autoodtwarzania dla wszystkich filmików na serwisie. Wkurza cię to? Zobacz, jak możesz to wyłączyć.

Autoodtwarzanie filmików na stronach internetowych nie ma wielu fanów wśród użytkowników. Z reguły jednak nie wprowadza się tego rozwiązania na urządzeniach mobilnych. Tam filmiki mogą zabierać część ograniczonej mocy renderującej smartfona lub tabletu, a do tego możemy być narażeni na dodatkowe opłaty lub, w najlepszym wypadku, na przedwczesne wyczerpanie limitu transmisji danych. Facebook stwierdził jednak, że co im szkodzi i od dzisiaj filmiki w aplikacji na Androidzie i iOS będą odtwarzane automatycznie.

Ale jak to, co się stało?

Jeśli ostatnio włączaliście aplikację Facebooka na telefonie lub tablecie, to na pewno zobaczyliście ten komunikat:

Czy powitał was dzisiaj taki komunikat?Czy powitał was dzisiaj taki komunikat? Fot. Facebook/LJ Fot. Facebook/LJ

Zostaliśmy w nim poinformowani, że od teraz wszystkie filmiki w aplikacji będą się włączały automatycznie z wyłączonym dźwiękiem. Gdy tylko dotkniemy odtwarzanego klipu przełączy się on w widok pełnoekranowy i włączy głos.

Takiego rozwiązania mogliśmy się już spodziewać od grudnia 2013 roku - wtedy Facebook poinformował swoich partnerów biznesowych o teście mającym sprawdzić odbiór i zaangażowanie użytkowników w tak prezentowany komunikat. Wtedy automatycznie odtwarzane były tylko filmiki reklamujące film "Niezgodna" (2014). Widać próba się powiodła, gdyż teraz rozwiązanie zostało wprowadzone na szeroką skalę.

Jak się tego pozbyć?

Wraz z informacją o wprowadzeniu autoodtwarzania do aplikacji mobilnej, Facebook opublikował poradnik jak je wyłączyć . Problem w tym, że nie jest on najlepiej przygotowany, postanowiliśmy więc wam w tym nieco pomóc:

Na Androidzie musimy wejść do aplikacji Facebooka i wybrać menu z dodatkowymi opcjami. Tam otwieramy "Ustawienia aplikacji", wybieramy "Autoodtwarzanie wideo" i wtedy otrzymamy wybór:

- zawsze włączone

- tylko przez wi-fi

- całkowicie wyłączone

Wybieramy opcję, która nam odpowiada i gotowe.

Jak pozbyć się automatycznego odtwarzania na AndroidzieJak pozbyć się automatycznego odtwarzania na Androidzie Fot. Facebook/LJ Fot. Facebook/LJ

Z kolei na iPadach i iPhone'ach sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Na początek trzeba wejść w "Ustawienia" (1) i tam, wśród aplikacji odnaleźć, "Facebook" (2). Następnie wybieramy "Ustawienia" (3), znajdujemy "Autoodtwarzanie" (4) i zaznaczamy opcję, jaka nam odpowiada (5).

Jak pozbyć się automatycznego odtwarzania na iOSJak pozbyć się automatycznego odtwarzania na iOS Fot. Facebook/LJ Fot. Facebook/LJ

Domyślnie automatyczne odtwarzanie jest dla wszystkich włączone, na szczęście jednak w opcji "Tylko przez wi-fi".

Decyzja Facebooka by wprowadzić autoodtwarzanie na smartfony i tablety jest dosyć kontrowersyjna. Na szczęście jednak można je łatwo wyłączyć.

Więcej o: