UWAGA na fałszywe maile od Allegro, Netia, T-Mobile!

Jeśli otrzymaliście ostatnio wezwanie do zapłaty z Allegro, Netii lub od T-Mobile, to lepiej przyjrzyjcie mu się uważnie. Jest szansa, że to kolejny przekręt. Możecie stracić nie tylko pieniądze, ale też zainfekować swój komputer złośliwym oprogramowaniem...

Naciągacze i przestępcy nigdy nie robią sobie urlopów. Jak donosi Niebezpiecznik.pl powróciły fałszywe maile od firm, tym razem w formie wezwania do zapłaty.

Początkowo wiele osób informowało portal, że otrzymuje wiadomości od Allegro z dziwną fakturą. Tekst maila jest napisany bez polskich znaków, a podany w nim numer konta różni się od konta firmy. Dodatkowo w załączniku listu znajduje się plik ZIP, w którym spakowany jest "dokument" wiadomosc_faktura.formularz przekazu.pdf.pif . Zwróćcie uwagę na rozszerzenie, które tylko próbuje wyglądać na PDF - w rzeczywistości plik zawiera złośliwe oprogramowanie .

Jeśli otrzymaliście taką wiadomość to absolutnie nie wpłacajcie żadnych pieniędzy na podany numer konta, ani nie otwierajcie załącznika. Poniżej możecie zobaczyć zrzut ekranu z prawdziwą wiadomością od Allegro (lewa strona) i fałszywym mailem (po prawej) .

Porównanie oryginalnego (lewa strona) i fałszywego maila (prawa strona) z AllegroPorównanie oryginalnego (lewa strona) i fałszywego maila (prawa strona) z Allegro Fot. niebezpiecznik.pl Fot. niebezpiecznik.pl

Szybko jednak szkodliwy spam trafił też do naszej redakcji - jak się okazało oszuści podszywają się nie tylko pod Allegro, lecz także pod Netię i T-Mobile. Na moją skrzynkę została wysłana wiadomość o rzekomej fakturze z adresu "twoja_f@ktura.t-mobile.pl":

Treść fałszywego maila od T-MobileTreść fałszywego maila od T-Mobile Fot. LJ Fot. LJ

Załącznika nie odważyłem się rozpakować, ale na pewno nie kryje się pod nim nic dobrego.

Przedstawiciel T-Mobile Polska, Konrad Mróz, poinformował nas, że:

Korespondencja ma skłonić adresatów do wykonania przelewu na konto i jest próbą wyłudzenia. Ponieważ korespondencja nosi również cechy phishingu i może zawierać szkodliwe oprogramowanie, radzimy natychmiast wykasować maila bez otwierania załącznika. Pragniemy poinformować, że T-Mobile nie ma nic wspólnego z tą korespondencją i nie została ona wysłana z naszych serwerów. Jednocześnie podejmujemy wszelkie niezbędne kroki prawne w celu zablokowania dalszego podszywania się pod naszą firmę i prowadzenie nieuczciwej korespondencji.

Jeśli macie wątpliwości co do nadawcy wiadomości powinniście skontaktować się z pomocą T-Mobile pod adresem boa@t-mobile.pl.

[Za: niebezpiecznik.pl ]

Więcej o: