Teraz 44 - najpiękniejszy i wciąż tajemniczy projekt o powstaniu warszawskim. Dotarliśmy do jego twórców [ZDJĘCIA]

Teraz 44 to bardzo tajemniczy projekt. Na razie ma tylko fanpage na Facebooku i niemal pustą stronę www. Ale już teraz budzi wiele emocji - to najpiękniejszy ze sposobów uhonorowania 70. rocznicy powstania warszawskiego, jaki widzieliśmy. Udało nam się dotrzeć do twórców tego niezwykłego hołdu.

Z natłoku akcji i wydarzeń towarzyszących 70. rocznicy powstania warszawskiego projekt "Teraz 44" od razu się wyróżnia. To, co zwraca uwagę to perfekcja, która tworzy niesamowite wrażenie - zdjęcia z powstania zostały wkomponowane w fotografie z dzisiejszej Warszawy. Być może widzieliście już takie projekty - zwykle zdjęcia stare i nowe są niemal idealnie dopasowane. Prawie doskonale pasują. No właśnie - prawie. W Teraz 44 nie ma miejsca na niedoskonałości, a dopasowanie i wykonanie jest tak idealne, że trudno oderwać wzrok. Na razie na Facebooku dostępnych jest siedem zdjęć, my dostaliśmy takie, którego w sieci jeszcze nie ma. Jednak najważniejsza będzie strona www.teraz44.pl , gdzie 1 sierpnia o godzinie 17:00 zobaczymy pełną kolekcję zdjęć.

Skontaktowaliśmy się z Marcinem Dziedzicem, który reprezentuje projekt Teraz 44. To dziennikarz i - jak sam siebie określa "człowiek kreatywny". Pracuje m.in. dla Radia Zet i TVN, współtworzył show Szymona Majewskiego. Opowiedział nam, jak powstały te niezwykłe zdjęcia łączące świat sprzed 70 lat z dzisiejszym.

Z tym pomysłem było trochę tak, jak z wynalazkami typu żarówka czy telefon. Gdy zacząłem badać temat, okazało się, że podobny projekt już ktoś zrobił w Holandii. Ale wykonanie było słabe. Bardzo słabe. A tu chodzi przecież o dokładność.

Stare zdjęcia "Teraz 44" uzyskano z fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego. To skany z 35 mm klatek sprzed 70 lat. Są w wysokiej rozdzielczości - na tyle wysokiej, na ile pozwala jakość tak starych materiałów.

Jednak prawdziwym wyzwaniem okazało się dopasowanie starych zdjęć do dzisiejszej Warszawy. Marcin Dziedzic opowiada:

Fotografie z powstania miałem na tablecie. Trzymając go przed sobą trzeba było chodzić i starannie szukać punktu, z którego było zrobione wtedy zdjęcie. Tu znaczenie ma każdy centymetr - wystarczy stanąć kawałek w bok, by zmieniła się perspektywa. To szczególnie widoczne przy dużych płaszczyznach widzianych pod kątem, gdzie odległe okno może być wąską kreską. A ta kreska musi idealnie pasować do starego zdjęcia.

Marcin Dziedzic podkreśla, że jednym z największych zaskoczeń była różnica w budowie obiektywów sprzed 70 lat w porównaniu z dzisiejszymi.

To zupełnie inna geometria. Początkowe założenie było takie: używali zapewne obiektywów 50 mm, więc gdy teraz użyjemy 35 mm, to stary kadr powinien dobrze zmieścić się i dopasować do nowego. Tak jednak nie było - linie proste inaczej się zakrzywiały i potrzebne było wiele korekt.

Bardzo ważnym czynnikiem była też pogoda, światło, pora dnia i roku. Najlepiej, jeśli nowe zdjęcie było robione tego samego dnia roku, co oryginał, ale to nie zawsze było możliwe. Często wystarczyła zbliżona data, ale już pogody i pory dnia nie dało się ominąć.

Czasami trzeba było wracać w to samo miejsce 2-3 razy, bo słońce chowało się za chmurami czy pogoda się psuła. No i każdy punkt trzeba było fotografować 20-30 razy, by dobrze dobrać położenie i znaleźć odpowiednią sytuację. Widać to na przykład na zdjęciu z Koszykowej, gdzie robotnik idzie obok żołnierzy. Taką sytuację trzeba było uchwycić.

Fot. Marcin Dziedzic/Marian Grabski

Cały projekt zaczął się w czerwcu zeszłego roku i początkowo miał być gotowy na 1 sierpnia 2013. Okazało się jednak, że roboty jest zbyt wiele i została na długie zimowe wieczory.

To bardzo precyzyjna obróbka. Często na poziomie pojedynczych pikseli. Skomponowanie jednego zdjęcia zajmowało od kilku godzin do 3-4 wieczorów - zależy ile trzeba było robić korekt i uzupełnień.

Marcin Dziedzic nie jest zawodowym grafikiem, ale ma spore doświadczenie w pracy z Photoshopem. Zdobywał je w serwisie Worth1000.com, który zajmuje się organizowaniem konkursów dla grafików. Trzeba na zadany temat przygotować własną pracę mając 2 dni. 10 lat temu Marcin Dziedzic spędzał na tym sporo czasu wygrywając wiele konkursów, a W 2005 roku zajął drugie miejsce w rankingu Advanced Photoshop. Jego profil z tamtego czasu można zobaczyć pod tym adresem.

[AKTUALIZACJA]

Zapytaliśmy Marcina Dziedzica o inny, podobny projekt " Miasto Feniksa ", który powstał kilka lat wcześniej.

Tak, znam go oczywiście. Po raz pierwszy zobaczyłem go, gdy poszedłem do Muzeum Powstania Warszawskiego z czterema pierwszymi zdjęciami do Teraz 44. To jednak co innego. W "Mieście Feniksa" użyto czarno-białych zdjęć współczesności, co sprawia, że nasza rzeczywistość zostaje przeniesiona w tamte czasy. No i zasadnicza różnica - tamten projekt kładzie nacisk na miejsca: barykady, ulice, gruzy. U mnie chodzi przede wszystkim o ludzi.

W naszej galerii prezentujemy niektóre ze zdjęć należących do projektu "Teraz 44". Od Marcina Dziedzica dostaliśmy również fotografię, która nie była jeszcze nigdy wcześniej pokazywana. Jednak najważniejsza chwila to godzina 17:00 1 sierpnia 2014 roku. Wtedy na stronie www.teraz44.pl zobaczymy całą kolekcję. A do 2 października będą w serwisie pojawiały się nowe fotografie robione dokładnie w 70 lat po wydarzeniach uwiecznionych na starych zdjęciach. Jest na co czekać!

Chcesz wiedzieć więcej o powstaniu warszawskim? Sprawdź te książki >>

Więcej o: